Goniec.pl
mateusz-potrzebuje-leczenia

materiały prywatne

Cała Polska pomaga Mateuszowi. Do akcji kolejno przyłączają się gwiazdy. Trwa walka o zdrowie 33-latka

11 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Na przełomie kwietnia i maja 2021 roku życie Mateusza Stany zmieniło się w dramat. 33-latek z Olkusza nagle poczuł się gorzej, chwilę później był już w stanie śpiączki farmakologicznej. Zrozpaczona rodzina, która usłyszała, że Mateusz nie ma szans na poprawę, stoczyła ciężką walkę. Jego stan powoli się polepsza, ale chory wymaga kosztownego leczenia i rehabilitacji. Ruszyła zbiórką, do której przyłączają się gwiazdy sportu.

Noc z 31 kwietnia na 1 maja 2021 roku bezpowrotnie odmieniła życie Mateusza Stany. Mieszkaniec Olkusza skończył pracę i – jak miał w zwyczaju – poszedł na trening piłki nożnej. Po powrocie do domu położył się spać. Ze snu wybudził go silny ból. Rodzina zastała go w łóżku w pozycji z wykręconymi rękoma i charczącego. 33-latek stracił przytomność i został przewieziony do szpitala.

Ewa Farna

Mąż Ewy Farnej nie będzie już z nią występował. Poznaliśmy powód

CZYTAJ DALEJ

W placówce medycznej lekarze stwierdzili, że u Mateusza Stany wystąpił niedokrwienny udar pnia mózgu. Przez kolejne dwa tygodnie mieszkaniec Olkusza był w stanie śpiączki farmakologicznej. Rodzina później dowiedziała się, że 33-latka został sparaliżowany i najprawdopodobniej nie wróci już do zdrowia.

– Powiedzieli nam, że jest sparaliżowany czterokończynowo. Nie dawali mu żadnych szans. Był w stanie ruszać tylko gałkami ocznymi – przekazała Aleksandra Stano, siostra Mateusza.

Walka o zdrowie Mateusza Stany

Choć lekarze stwierdzili, że szanse na poprawę stanu Mateusza są bliskie zeru, rodzina postanowiła walczyć o zdrowie 33-latka. Mieszkaniec Olkusza trafił do Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie i tam rozpoczął długą oraz wymagającą terapię.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Syn jest uwięziony we własnym ciele i jednocześnie wszystkiego świadomy. To boli nas najbardziej – dodała mama Mateusza, Małgorzata Stano.

Leczenie w ośrodku pochłania wiele środków. Za niespełna miesiąc opieki w krakowskim ośrodku trzeba zapłacić 20 tysięcy złotych. Te wydatki przekraczają możliwości finansowe rodziny z Olkusza. By Mateusz nadal mógł czynić postępy, zorganizowano zbiórkę na jego dalszą rehabilitację.

– Potrzebujemy ponad 60 tysięcy złotych na trzy turnusy leczenia Mateusza. Po nich będzie wielka szansa na to, że brat wróci do zdrowia i stanie na nogi – powiedziała siostra 33-latka.

Gwiazdy walczą o zdrowie Mateusza

Rehabilitacja Mateusza Stany jest bardzo trudna i kosztowna, ale u 33-latka regularnie zachodzą postępy. Zaraz po udarze mógł poruszać jedynie oczami i lekarze nie dawali mu większych szans. Z czasem zaczął wykonywać ruchy ręką, ściskać dłoń, a także uśmiechać się.

Obecnie udaje mu się nawet siadać. Mieszkaniec Olkusza powoli próbuje też mówić oraz chodzić. Przed nim jednak jeszcze bardzo dużo pracy. Początkowo zbiórka miała potrwać do 4 września, jednak rodzina 33-latka nadal nie zebrała odpowiedniej kwoty. Z pomocą przyszły gwiazdy sportu.

Zbiórkę wsparli już między innymi Weronika Gawlik, bramkarka reprezentacji Polski w piłce ręcznej, która przekazała własną koszulkę z autografem, oraz Rafał Jackiewicz – były mistrz Europy w boskie. Pięściarz ofiarował na licytację podpisaną przez siebie biografię „Życie na ostrzu noża”.

O akcji dowiedział się również były reprezentant Polski w piłce nożnej, Tomasz Frankowski. Piłkarz, który grał dla biało-czerwonych, także przekazał do licytacji swoją koszulkę z autografem. Możecie wspomóc Mateusza, klikając w ten link.

Tylko 1% największych bystrzaków zdobędzie 6/6. Zagadki, na których polegli nawet najlepsi

Pytanie 1 z 6

Ile osób żyje obecnie na całym świecie?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

ślub

Lifestyle

Matka założyła na ślub syna suknię niczym panna młoda. Mamy zdjęcia

Czytaj więcej >

Lifestyle

Stacja TVN wydała oświadczenie ws. wykorzystania zwierząt w programie "Top Model"

Czytaj więcej >
Noworodek

Lifestyle

Noworodek zniknął ze szpitala. Po 17 latach rodzice znaleźli porywacza

Czytaj więcej >
Andrzej Duda z rodziną

Lifestyle

Andrzej Duda po latach ujawnił znaczenie imienia swojej córki

Czytaj więcej >

Lifestyle

Panna młoda zabroniła panu młodemu zaprosić babcię na ślub

Czytaj więcej >
pendolino

Lifestyle

Piotr Kołomycki pokazał, jakie jedzenie dostał w Pendolino. Było obrośnięte pleśnią

Czytaj więcej >