Goniec.pl Wiadomości Było o włos od tragedii. Siedem osób wymagało hospitalizacji
Fot. KP PSP w Opocznie

Było o włos od tragedii. Siedem osób wymagało hospitalizacji

22 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

22 stycznia z samego rana służby ratunkowe zostały zawiadomione o złym samopoczuciu ośmioosobowej rodziny. Gdy straż pożarna przybyła na miejsce, stało się jasne, że problem jest poważny. Konieczna była hospitalizacja większości obecnych, w tym trojga dzieci. Straż pożarna wydała apel.

Groźne zdarzenie w polskim mieście

Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie 22 stycznia około godziny 6:30. Rodzina zamieszkująca jeden z domów w Opocznie zgłosiła, że wszyscy źle się czują . Wtedy nie dało się jednak zidentyfikować przyczyn zdarzenia. Dopiero po przybyciu na miejsce strażacy byli w stanie stwierdzić, że w pomieszczeniach znacznie przekroczone były normy tlenku węgla .

Okazało się, że to właśnie podtrucie czadem było przyczyną złego samopoczucia mieszkańców. Wszyscy, w tym troje dzieci , doświadczyli charakterystycznych objawów. Do najczęstszych w takiej sytuacji należą ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, a także zaburzenia równowagi i orientacji .

ZOBACZ: Nocny koszmar w polskiej miejscowości, pożar pochłonął dom. Gdy strażacy weszli do środka, zamarli

Potężny wybuch w polskiej kopalni, na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Trwa dramatyczna akcja ratunkowa
Nagły zwrot akcji ws. zaginięcia Beaty Klimek. Pojawił się nowy świadek, mąż może mieć problemy

Osiem osób z objawami otrucia

W tamtym momencie w budynku przebywało osiem osób. U wszystkich z nich stwierdzono podtrucie tlenkiem węgla, skrajnie niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia . Siedem z nich, w tym troje dzieci, musiało być hospitalizowanych. Jak się okazało, gaz ulatniał się z nieszczelnego piecyka, tak zwanej kozy. Za jej pomocą ogrzewany był dom .

Siedem osób zostało hospitalizowanych, wśród nich troje dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat. Wstępnie ustalono, że do emisji tlenku węgla doszło z pieca typu koza, w mieszkaniu nie było czujnika czadu, dodatkowo zakryta była wentylacja - poinformował TVN24 brygadier Jędrzej Pawlak z KW PSP w Łodzi.

Strażacy.jpg
Fot. KP PSP w Opocznie

Niebezpieczna sytuacja mogła być tragiczna w skutkach dla całej ośmioosobowej rodziny . Od razu zaapelowano o środki bezpieczeństwa.

To mogło zakończyć się tragedią

Jak wspomniał strażak na antenie TVN24, w budynku nie znajdował się czujnik czadu. Mężczyzna od razu zaapelował, aby mieć takowe zawsze zamontowane . Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy nastąpi wyciek gazu. Oprócz tego wentylacja w domu była zakryta, a co za tym idzie, niedrożna. W ten sposób zabójczy tlenek węgla kumulował się w pomieszczeniach .

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, posiadając piec gazowy, należy zawsze mieć zamontowaną czujkę, najlepiej na ścianie naprzeciwko sprzętu . Ten jest w stanie ostrzec nas przed potencjalną szkodą dla naszego zdrowia. Tlenek węgla nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą, nie jesteśmy w stanie go poczuć ani zobaczyć . Jego minimalne stężenie w powietrzu, a więc poniżej 0,2% , powoduje zgon po 2 godzinach. Jeśli jednak przekroczy 1,28%, śmierć następuje natychmiast .

Wypadek z udziałem wojskowej ciężarówki. Nie żyje jedna osoba
Zacznie się już za chwilę, będzie niebezpiecznie. Pojawiły się oficjalne alerty
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport