Goniec.pl Fakty Biskupi wydali wytyczne dotyczące Bożego Ciała
Piotr Molecki/East News

Biskupi wydali wytyczne dotyczące Bożego Ciała

4 czerwca 2021
Autor tekstu: Klaudia Bochenek

Boże Ciało będziemy świętować już za niecały tydzień. Obchody są zależne od decyzji archidiecezji, ponieważ nie ogłoszono jeszcze nowych etapów znoszenia obostrzeń obejmujących czerwiec. W wielu miejscach wszystko może zmienić się w ostatniej chwili.

Co z procesjami w Boże Ciało?

Jak się okazuje, wiele parafii w Polsce nie zdecyduje się na bogate obchody święta, którego tradycją są uliczne procesje. Ogromna ilość wiernych może prowadzić do rozpowszechniania się koronawirusa.

Niektórzy biskupi do tej pory nie poinformowali parafian, jak będzie wyglądać Boże Ciało, inni wydali dokładne zalecenia i instrukcje. Czekają na konferencję rządu, która powinna odbyć się z początkiem nadchodzącego tygodnia. Mają nadzieję, że luzowanie obostrzeń obejmie także świątynie oraz święta kościelne - w sierpniu czeka nas przecież Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, ale można być pewnym, że do tego czasu wszystko się unormuje.

Problematyczne mogą być zwłaszcza procesje, ponieważ trudno przypilnować każdego wiernego, aby prawidłowo nosił maseczkę oraz zachowywał odstęp 1,5 metra od innej osoby. Wiadomo jednak, jak będą wyglądały w największych miastach w Polsce, zapadły decyzje:

Mieszkańcy Katowic muszą być przygotowani na zasłanianie nosa i ust. Nie odbędą się duże, łączone procesje, a każda parafia może odbyć takową w okolicy kościoła. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce w Częstochowie , gdzie również zalecane jest przykościelne świętowanie. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania stacji na terenie parafii, pozostaje jedynie adorowanie.

Wiadomo, że w Częstochowie odbędą się dwie procesje wokół bazyliki archikatedralnej. Kielce także zdecydowały się na przykościelne pochody, jednak z zaznaczeniem, że jeśli restrykcje ulegną złagodzeniu, decyzje zostaną zmienione.

Archidiecezja w Poznaniu nie chce rezygnować z ulicznych procesji: wierni pokonają dystans od świątyni pw. Bożego Ciała aż do bazyliki archikatedralnej św. Ap. Piotra i Pawła. Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym. Z kolei archidiecezja w Łodzi jeszcze wstrzymuje się z ogłoszeniem szczegółów wiernym.

Na mocny krok zdecydowała się archidiecezja krakowska. Tradycyjna procesja rozpocznie się przed katedrą Wawelską i zakończy przy bazylice Mariackiej. Wierni przejdą ulicami i zatrzymają się przy czterech ołtarzach. Nie wydano żadnych specjalnych wytycznych.

Z kolei decyzja warszawskich duchownych zaskakuje - już drugi rok z rzędu centralna procesja się nie odbędzie. Zalecono jednak, aby każda parafia zadbała o nią we własnym zakresie, na terenach przykościelnych, pilnując reżimu sanitarnego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Klaudia Bochenek

Wydawca portalu Goniec.pl W przeszłości zajmowała się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęca eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport