Białoruś wprowadza embargo na zagraniczne produkty żywnościowe
Od 1 stycznia 2022 roku Białoruś wprowadza embargo na produkty żywnościowe. Decyzja obejmie kraje, które wprowadziły sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Kraj zamierza rozwijać import z państw określonych jako "przyjazne".
W czwartek 2 grudnia Unia Europejska zatwierdziła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Dotyczą one zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów i obejmują około 30 osób i podmiotów odpowiedzialnych za represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie do kraju migrantów.
Aleksandr Łukaszenka nie zamierza jednak łatwo się poddać i siedzieć z założonymi rękami. Białoruski dyktator grozi blokadą surowców energetycznych i już odpowiedział na działania Zachodu zapowiadając sankcje odwetowe, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.
Łukaszenka wprowadza embargo na żywność
- Decyzją rządu od 1 stycznia 2022 r. wprowadzone zostaje embargo na szeroką gamę produktów żywnościowych, pochodzących z krajów, które prowadzą dyskryminacyjną politykę i realizują nieprzyjazne działania wobec naszego kraju - poinformowało biuro prasowe rządu Białorusi.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Embargo ma stanowić odzew wobec "prób nielegalnej presji sankcyjnej ze strony kolektywnego Zachodu". Nie obejmie ono produktów do użytku indywidualnego, żywności dla dzieci i innych pozycji "krytycznego importu".
W zapowiedzi podkreślono również, że tym samym Mińsk podejmie działania zmierzające do zwiększenia własnej produkcji oraz importu z krajów, które określa jako "przyjazne".
- W przypadku dalszych działań destrukcyjnych Białoruś zastrzega sobie prawo do rozszerzenia listy zakazanych towarów - zaznaczono.
Białoruś zapowiada sankcje odwetowe
Już wczoraj rząd Białorusi poinformował o podjęciu decyzji o wprowadzeniu zakazu wwozu na teren kraju szeregu towarów pochodzących z krajów, które przyjęły "nielegalne" sankcje. Oprócz tego zapowiedziano ograniczenia wobec linii lotniczych państw unijnych oraz Wielkiej Brytanii, symetryczne do tych zastosowanych wobec białoruskich linii państwowych Belavia.
Rozszerzeniu ma ulec także lista osób niemogących wjechać na teren Białorusi i Rosji. Działania mogą zostać odwołane, "jeśli kraje lub grupy krajów zrezygnują z logiki czasów zimnej wojny i powrócą do konstruktywnej współpracy".
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje aktor Maciej Zabielski. Widzowie znali go m.in. z serialu "Świat według Kiepskich"
Dzieci Anny Kalczyńskiej trafiły do szpitala. Gwiazda stacji TVN nie może ich odwiedzać
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: dziennik.pl, TVN24