Będzie nowy program 500 plus. Szczegóły zdradził Minister Zdrowia
„Zdrowotne 500 plus” to pomysł rządu na to, by pomóc Polakom w identyfikacji problemów zdrowotnych. Jak przekazał minister zdrowia, program zakłada pokrycie kosztów badań diagnostycznych dla każdego obywatela, który ukończył 40 lat.
Minister zdrowia zapowiedział nowy program wsparcia
Adam Niedzielski ujawnił szczegóły dotyczące nowego pomysłu rządu w rozmowie z redakcją „Dziennika Gazeta Prawna”. Okazuje się, że resort zdrowia pracuje nad nowym programem socjalnym, mającym na celu poprawienie warunków opieki medycznej w kraju i umożliwienie obywatelom dostępu do pełnej i bezpłatnej diagnostyki.
„500 plus na zdrowie” ma być skierowane do obywateli, którzy ukończyli 40. rok życia. Program ma umożliwić bezpłatnego przeprowadzenia badań diagnostycznych, również w placówkach prywatnych, które nie mają podpisanego kontraktu z NFZ.
Koszty tych badań ma pokryć przyznany przez Ministerstwo Zdrowia specjalny bon, a ich zakres ma być dobrany indywidualnie, na podstawie wieku, płci oraz historii medycznej danego pacjenta. Bon ze skierowaniem na proponowane działania diagnostyczne ma pojawić się do odebrania na Internetowym Koncie Pacjenta każdego objętego programem Polaka.
- Ma on polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia – wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo - przekazał minister Niedzielski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Wśród zlecanych badań mają znaleźć się m.in. mammografia i cytologia, badanie prostaty, sprawdzanie poziomu cholesterolu, pomiar ciśnienia oraz tworzenie lipidogramu. Szczegółowa prezentacja programu ma odbyć się już w czerwcu.
„Zdrowotne 500 plus” to odpowiedź rządu na obecne problemy w służbie zdrowia, spowodowane przez pandemię koronawirusa. Przez częściowy paraliż placówek medycznych, wielu pacjentów nie było w stanie na bieżąco kontrolować swojego stanu zdrowia lub uzyskać wymaganej pomocy medycznej.
Nowy program ma pomóc w identyfikacji kłopotów ze zdrowiem w polskim społeczeństwie i ukierunkować krajowy system ochrony zdrowia po pandemii. Jest to również jedno z działań strategii podwyższenia wieku emerytalnego, zawartej w Krajowym Planie Odbudowy.
W ramach programu resort zdrowia chciałby również znieść limity przyjęć do specjalistów , żeby „ułatwić dalszą opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne”.