Andrzej Lepper spoczywa w nietypowym grobie. Jeden szczegół łamie serce
Niepozorna wieś Krupy w województwie zachodniopomorskim skrywa miejsce spoczynku jednego z najbardziej wyrazistych polityków w historii III RP. Andrzej Lepper, lider Samoobrony, spoczywa tam od 2011 roku. Choć od jego śmierci minęło ponad 13 lat, jego grób wciąż przyciąga uwagę odwiedzających i budzi wzruszenie.
Miejsce spoczynku lidera Samoobrony
Krupy, niewielka wieś położona w gminie Darłowo, oddalona zaledwie o 3 kilometry od Zielnowa, gdzie mieszkał Andrzej Lepper, to miejsce, w którym polityk został pochowany. Cmentarz, na którym spoczywa, otoczony jest wysokimi drzewami, a jego grób wyróżnia się wśród innych. Zadbany nagrobek wykonany z brązu i czarnego kamienia zwraca uwagę dużym portretem polityka oraz wzruszającym epitafium.
Pomnik zawsze zdobią świeże kwiaty i znicze, co świadczy o tym, że pamięć o liderze Samoobrony wciąż żyje. W rocznicę jego śmierci, 5 sierpnia 2024 roku, odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczyła rodzina Andrzeja Leppera oraz działacze Samoobrony. Po mszy złożono kwiaty na jego grobie, a Marek Duszyński, przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona, wspominał go we wzruszających słowach.
Nikt z naszych tutaj, nie jest w stanie dorównać Twojej przebiegłości, inteligencji, a także działania. Jesteśmy dumni, Andrzeju, że dzisiaj mogliśmy znowu złożyć tu kwiaty. Te uroczystości będziemy powtarzać każdego roku, bo jesteś największym Polakiem - mogli usłyszeć zebrani.
Trudna polityczna droga Andrzeja Leppera
Andrzej Lepper był postacią nietuzinkową. W 1992 roku założył partię Samoobrona, która w latach 2000. stała się trzecią siłą polityczną w Polsce. W wyborach prezydenckich w 2005 roku uzyskał 15,11% głosów, zajmując trzecie miejsce. To właśnie wtedy osiągnął szczyt swojej kariery politycznej, obejmując funkcje wicepremiera oraz ministra rolnictwa w rządzie PiS-LPR-Samoobrona.
Niestety jego polityczny upadek przyszedł bardzo szybko - wraz z aferą gruntową w 2007 roku. Centralne Biuro Antykorupcyjne, prowadzone przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, oskarżyło Leppera o korupcję. Syn polityka, Tomasz Lepper, wspominał ten czas jako prawdziwy koszmar.
To było polowanie, żeby znaleźć jakiś hak, żeby coś podłożyć. Kaczyński myślał, że sam będzie rządził, ale to się nie udało. Zniszczyli mojego ojca - relacjonował.
Śmierć, która wciąż budzi pytania
5 sierpnia 2011 roku Andrzej Lepper został znaleziony martwy w warszawskim biurze Samoobrony. Według oficjalnych ustaleń popełnił samobójstwo, cierpiąc na depresję wywołaną problemami finansowymi, bankructwem partii oraz licznymi postępowaniami sądowymi. Jego tragiczna śmierć do dziś pozostaje tematem dyskusji. W 2022 roku posłowie Konfederacji nawoływali do ponownego zbadania okoliczności jego zgonu.
Pomimo upływu lat pamięć o Andrzeju Lepperze wciąż żyje wśród jego sympatyków. Miejsce spoczynku byłego lidera Samoobrony wzrusza, a epitafium wyryte na jego grobie przypomina o wpływie, jaki miał na polską scenę polityczną.
Kto Cię znał, ten Cię wspomni. Kto Cię kochał, nie zapomni... - można przeczytać na jego nagrobku.
Zdjęcia grobu Andrzeja Leppera możecie zobaczyć poniżej.
Na zdjęciu ukrył się kot. Niewielu potrafi znaleźć go w mniej niż 10 sekund