Goniec.pl Fakty Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem

14 marca 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Andrzej Duda wziął w dłoń długopis i podpisał dwie ustawy. Prezydent przychylił się do krytykowanej przez Senat nowelizacji Kodeksu wyborczego. Dodatkowo Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wiatrakową. Co to oznacza?

Andrzej Duda zgodził się z Sejmem, podpisał dwie nowelizacje ustaw

We wtorek 14 marca poinformowano, że Andrzej Duda podpisał dwie nowelizacje ustaw . Prezydent załapał za długopis i nie czekając ani chwili dłużej przychylił się do ustaleń rządu dotyczących kwestii wyborczych oraz możliwości stawiania wiatraków.

Nowelizacja ustawy o zmianach w Kodeksie wyborczym czekała na decyzję prezydenta od końca stycznia. Później na wygląd noweli nie zgodził się Senat, ale w ostatni czwartek Sejm zignorował zdanie senatorów i przyjął nowy wygląd przepisów . Decydujący głos miał Andrzej Duda. Co zmieni się w związku z decyzją prezydenta?

Biedronka ogłosiła prawdziwy hit. Tego jeszcze nie było, dostaniesz pieniądze i produkty zupełnie za darmo

Andrzej Duda chce pomóc wyborcom, ale Senat uważa, że cel jest inny

- Ta ustawa ma charakter profrekwencyjny - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP. Paweł Szrot dodał, że podpis Andrzeja Dudy pod nowelizacją Kodeksu wyborczego “ zwiększa jawność i ułatwia możliwość udziału Polaków w wyborach ”. Co dokładnie zmienią nowe regulacje, do których przychylił się prezydent?

Przede wszystkim ma zwiększyć się dostęp do lokali wyborczych na wsiach i w małych miejscowościach . Dodatkowo nowelizacja Kodeksu wyborczego nakłada na wójtów gmin wiejskiej lub miejsko-wiejskiej obowiązek bezpłatnego dowozu transportem publicznym do lokali wyborczych. Nowe przepisy to także próba ułatwienia głosowania osobom z niepełnosprawnościami oraz wszystkim seniorom, którzy w dniu wyborów kończą 60 lat . Tym grupom przysługuje prawo do bezpłatnego dotarcia do lokalu wyborczego.

Z czym nie zgadzał się Senat? Senatorowie głośno krytykowali pomysł dotarcia do wsi, a pominięcia miast i tamtejszego problemu z przeładowaniem lokali wyborczych . - Nie chodzi o podniesienie frekwencji wyborczej jako takiej, ale o podniesienie frekwencji określonych wyborców , np. kierując się kluczem terytorialnym - grzmiał Krzysztof Kwiatkowski, który był sprawozdawcą połączonych komisji senackich.

Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Co z ustawą wiatrakową? Ona również znalazła uznanie w opinii Andrzeja Dudy . Mimo kontrowersji związanej z wymaganą minimalną odległością wiatraka od zabudowań prezydent przychylił się do ostatecznej wersji nowelizacji ustawy.

- Zmiany wpisują się w politykę energetyczną Prezydenta, a także w kierunek dialogu z instytucjami unijnymi - wyjaśnił Paweł Szrot. Nowe przepisy mową jasno. Turbiny wiatrowe będą mogły pojawiać się tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Konieczne będzie zgranie tego z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego .

Podpis Andrzeja Dudy sprawił, iż mimo że wiatraki nie będą mogły powstawać bliżej niż 700 metrów od zabudowań, to zniesiony został zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych w miejscach, gdzie już wcześniej powstały turbiny wiatrowe.

Zdumiewające odkrycie na posesji rolnika. Policjanci od razu zakuli mężczyznę w kajdanki
Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Zdradził, co czeka Polskę w najbliższych tygodniach
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport