Alert RCB ws. zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Internauci krytykują
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało alert w sprawie zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Komunikat trafił do mieszkańców czterech województw, którzy muszą przystosować się do nowych zasad. Na urzędników wylała się już fala krytyki, ponieważ zgodnie z wytycznymi alerty RCB powinny być wysyłane "tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie".
W alercie zabrakło szczegółowych informacji na temat powodów planowanych zmian. Zainteresowani muszą wejść na oficjalną stronę rządową, aby dowiedzieć się więcej.
Alert RCB o zmianach w telewizji. Internauci krytykują
W sobotę nad ranem RCB opublikowało wpis na Twitterze w sprawie nowej kampanii informacyjnej. Alert został wysłany do mieszkańców woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.
To właśnie oni muszą przygotować się na zmiany w nadawaniu telewizji. RCB wskazuje, że alert został wysłany "w związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej".
Tymczasem na stronie rządowej czytamy, że "alert RCB jest wysyłany dla bezpieczeństwa, tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie" . Komunikat ostrzegawczy "ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki".
Wątpliwości co do zagrożenia, jakie może stanowić zmiana standardu nadawania telewizji, mają internauci. "To jest powód, żeby SMS-y wysyłać?", To jest trochę nadużywanie alertu RCB", "Jakie to zagrożenie? Że ktoś propagandy nie będzie oglądał?" , czytamy w komentarzach na Twitterze.
Rewolucja w nadawaniu. Rząd rozdaje pieniądze na nowy dekoder lub telewizor
W komunikacie na Twitterze RCB odsyła do strony, na której można dowiedzieć się więcej o planowanych zmianach. Pierwszy etap modyfikacji w nadawaniu bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął się 28 marca w woj. lubuskim i dolnośląskim . Druga faza ruszy już w najbliższy poniedziałek 25 kwietnia w czterech województwach objętych alertem RCB.
Trzeci etap zaplanowano na 23 maja - wówczas zmiany będą dotyczyły mieszkańców woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego. Na koniec ( 27 czerwca ) nadawanie zmieni się w woj. mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.
Modyfikacje mają związek z wprowadzeniem nowego sygnału DVB-T2/HEVC . W rezultacie zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Dzięki temu kanały będą nadawane w lepszej jakości i z lepszym dźwiękiem , ale niektórzy muszą dostosować się do tych zmian.
Nie wszystkie odbiorniki są bowiem przystosowane do nowego sygnału. Widzowie, którzy nie posiadają telewizora przystosowanego do DVB-T2/HEVC, muszą zakupić nowy sprzęt lub dekoder.
Dla osób, które chcą ograniczyć wydatki związane z narzuconymi zmianami, rząd przygotował program dofinansowania . Zainteresowani mogą otrzymać 250 zł na zakup telewizora lub bon na dekoder o wartości 100 zł.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Dyplomatyczny odwet Rosji. Utrudniają pracę i robienie zakupów polskim pracownikom placówki
-
Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało
-
Matura geografia 2022. O której matura rozszerzona z geografii?
źródło: goniec.pl