"Akcja 41". Niecodzienny protest policjantów stał się faktem. "Nikt się nad nami nie pochyli"
Policjanci mają dość i rozpoczynają wielki protest. Kierowcy naginający przepisy będą mogli mówić o wielkim szczęściu, gdy zamiast mandatu dostaną jedynie pouczenie. Na rządzących padnie jednak blady strach, gdyż do budżetu przestaną wpływać pieniądze. Żądania są jasne, a akcja protestacyjna nazwana została "Akcją 41".
Policja ogłosiła rozpoczęcia "Akcji 41". Policjanci mówią dość i zwracają uwagę, że wakaty w kolejnych komendach i komisariatach nie są przypadkiem. Wielka akcja protestacyjna stała się faktem.
Strajk policjantów: nie będzie mandatów, wszystko przez "Akcję 41"
Policjanci usłyszeli jednoznaczny apel. - Zwracamy się do wszystkich Funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach wykonawczych tzw. „pierwszej linii” - głównie z prewencji i ruchu drogowego o dokładną analizę sytuacji bytowo-materialnej sprawcy wykroczenia, którą dokonacie za sprawą jego rozpytania, a następnie ustalenie, czy wymieniony sprawca wyraża żal za popełnione wykroczenie - czytamy w specjalnym wpisie Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność".
Protest policjantów jest prosty: nie wystawiać mandatów tam, gdzie nie jest to niezbędne. - Jeżeli uznacie, że osoba popełniająca wykroczenie okazała skruchę, to pamiętajcie o stosowaniu art. 41 KW, który przewiduje możliwość pouczenia takiej osoby - dodają związkowcy, którzy nie zobaczyli u rządzących dobrej woli rozwiązania ich problemów.
- Tylko dzisiaj i tylko wspólnie możemy wynegocjować godne uposażenie dla funkcjonariuszy i godne zarobki dla pracowników naszej Policji. Zaprzepaszczona okazja szybko do nas nie wróci. Potem nikt się nad nami nie pochyli - dodali na koniec apelu związkowcy "Solidarności".
"Akcja 41": o co chodzi?
Nie tylko policjanci drogówki będą uczestniczyć w strajku, który dla Skarbu Państwa z każdym dniem przynosi wielkie straty pieniężne. "Solidarność" zwróciła się także do osób, z którymi zwykły Kowalski raczej się nie spotyka.
KSFiP Policji NSZZ "Solidarność" zaapelowała także do funkcjonariuszy służb kryminalnych, by wytrzymali naciski ze strony góry, by przydzielane sprawy kończyć jak najszybciej, tak by statystyka była perłą w koronie przełożonych.
"Akcja 41" to dla rządzących czerwona kartka. Policjanci mają dość gorszego niż wojsko traktowania, chociaż zakres przydzielanych obowiązków jest równie szeroki. Co więcej, w czasie wojny i pandemii policja lista zadań policji tylko się wydłużyła.
Głównym założeniem "Akcji 41" jest korzystanie z art. 41 Kodeksu wykroczeń. - W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego - czytamy we wskazanym przepisie.
Czego chcą strajkujący policjanci?
Policjanci chcą wzrostu wynagrodzeń aż o 20 proc. Dodatkowo wnioskują o wypłacenie dodatku inflacyjnego w wysokości 5 tysięcy złotych netto. Dodatek ten ma mieć charakter jednorazowy.
W poniedziałek przedstawiono wyniki ankiety, która jasno wskazuje, czego oczekują policjanci. Po raz kolejny głównym postulatem są pieniądze, które zdaniem policjantów są niewspółmierne do wysiłku.
W ankiecie wzięło udział 10 281 policjantów. Większość z nich, bo aż 7022 wskazało postulat dotyczący wliczania do emerytury dodatku motywacyjnego, który przysługuje po 5, 10, 15, 20 oraz 25 latach służby.
Drugim najczęściej wybieranym przez policjantów żądaniem w stosunku do władzy jest oczekiwanie naliczenia przyszłorocznej waloryzacji już od 1 stycznia 2023 r. Na ten postulat głos oddało 6820 osób. Co więcej, zaznaczono, że wskaźnik waloryzacji powinien odzwierciedlać poziom realnej inflacji.
Na ostatnim miejscu na podium policjantów rozpoczynających "Akcję 41" jest "postulat podniesienia wysokości świadczeń socjalnych do poziomu obowiązującego w strukturach MON".
Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność" podkreśliła, że na czwartym miejscu z nieznacznie mniejszą liczbą głosów znalazł się wniosek o wypłatę dodatków za pełnienie służby w niedziele oraz święta.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: goniec.pl