Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Abp Gądecki: „To nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenie dla ludzkiego życia”
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 28.06.2021 10:51

Abp Gądecki: „To nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenie dla ludzkiego życia”

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Piotr Molecki

Po rezolucji Parlamentu Europejskiego, która przyjęła proaborcyjny raport, abp Gądecki postanowił zabrać głos w tej sprawie i znów znalazł się w centrum uwagi mediów. Duchowny skrytykował badania sporządzone przez Freda Maticia i oświadczył, że to właśnie aborcja – nie pandemia koronawirusa – jest prawdziwym zagrożeniem dla istnienia.

Podczas uroczystości w Wieleniu, która odbyła się w archidiecezji poznańskiej, abp Gądecki wykorzystał uwagę zgromadzonych i otwarcie skrytykował raport przygotowany przez chorwackiego polityka, Freda Maticia. Według duchownego rezolucja łamie wszelkie normy etyczne i przekracza uprawnienia Parlamentu Europejskiego.

W niedzielnej przemowie z 27 czerwca wygłoszonej podczas homilii  w sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim abp Gądecki stwierdził, że rezolucja to element strategii „odgórnego wprowadzania swoich pomysłów, przy wykorzystaniu instytucji międzynarodowych i ich autorytetu”.

Abp Gądecki ostrzega przed rezolucją Parlamentu Europejskiego

Przemawiając do zgromadzonych, abp Gądecki zwrócił uwagę na różne aspekty raporty chorwackiego posła do Parlamentu Europejskiego. Wśród jego zarzutów najważniejsze dotyczą łamania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz międzynarodowych traktatów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem duchownego treść rezolucji wykracza poza kompetencje Parlamentu Europejskiego, który nie może decydować o ochronie zdrowia w państwach członkowskich, dlatego sama w sobie sprzeciwia się prawu Unii Europejskiej.

Rezolucja Freda Maticia w oczach abp Stanisława Gądeckiego „przekroczyła wszelkie dotychczasowe granice etyczne, po raz pierwszy, bowiem w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka”. Kapłan orzekł też, że łamie prawa człowieka oraz sprzeciwia się zakazowi praktyk eugenicznych.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że w październiku 2020 roku Polska była jednym z państw, które podpisały Deklarację Genewską. Dokument natomiast nie uznaje aborcji zarówno jako prawa człowieka, jak i metody planowania rodziny.

Najszerszym echem jednak odbiła się wypowiedź kapłana, która traktowała o tym, co w dzisiejszych czasach jest najpoważniejszym zagrożeniem istnienia. Duchowny wskazał, że „to nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenie dla ludzkiego życia”.

Apele Abp Gądeckiego nie przyniosły skutków

Już wcześniej abp Gądecki zaapelował do posłów, by głosowali przeciwko raportowi Freda Maticia. Jednak rezolucja została przyjęta przez Parlament Europejski większością 378 do 255 głosów. W trakcie głosowania wstrzymało się 42 eurodeputowanych.

Warto jednak zaznaczyć, że głosowanie podzieliło nie tylko środowisko osób wierzących, ale wywołało burzliwą dyskusję w samym Parlamencie. Przedstawiciele konserwatywnych środowisk wyrazili głęboki sprzeciw takiej ingerencji w prawo państw członkowskich.

Sam autor raportu jednak przypomniał, że jego dokument nie odnosi się jedynie do aborcji, ale traktuje przede wszystkim o prawach kobiet, które polegają między innymi na dostępie do opieki położniczej i okołoporodowej, metod leczenia niepłodności, wśród których również powinno być in vitro, kompleksowej edukacji seksualnej, nowoczesnej i skutecznej antykoncepcji oraz bezpiecznych i ekologicznych produktów higieny menstruacyjnej.

Fred Matić jasno stwierdził, że nie będzie marnował czasu „na dyskusję z tymi, którzy za nic mają naukę, manipulują faktami”. Przypomniał, że raport nie jest promowaniem aborcji, ale walką o prawa kobiet.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Polsat News; OKO.press