12 tysięcy złotych na dziecko. Wiadomo, od kiedy mają wypłacać pieniądze
Obiecywany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy miałby wynosić 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko, które ukończy 1 rok życia, ale nie przekroczy 3 lat. Z ust minister rodziny i polityki społecznej padła konkretna data.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już od przyszłego roku
Prezentacja założeń nowego planu społeczno-gospodarczego dla Polski wywołała spore poruszenie wśród Polaków. Młodzi rodzice szczególną uwagę zwrócili na obietnicę wsparcia, jakim miałby być dla nich Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.
Zakłada on wypłatę każdej rodzinie kwoty w wysokości 12 tysięcy złotych za każde drugie i kolejne dziecko, pomiędzy jego 1 a 3 rokiem życia . Przedstawiciele władzy tłumaczą, że rozwiązanie to ma być zachętą dla młodych rodziców, by powiększyli swoją rodzinę, bez obaw o stabilność finansową.
Na razie ta propozycja Polskiego Ładu wciąż jest w fazie prac, a rząd ustala szczegóły projektu ustawy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła jednak, że resort nie ma w planach ustalać progu dochodowego, który wyznaczałby prawo do skorzystania ze wsparcia.
_ - Chodzi o stworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli zapewniony komfort podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomka. [ ... ] Rodzicom jest łatwiej podejmować decyzje prokreacyjne, kiedy wiedzą, że mają ku temu odpowiednie warunki -_tłumaczyła szefowa resortu.
Minister Maląg dodała także, że planowo ustawa dotycząca Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Na tę informację czekało wielu młodych rodziców, którzy liczą na zapowiedziane przez rząd wsparcie.
Nowy program społeczno-gospodarczy dla Polski zakłada jednak nie tylko pomoc dla rodzin. Na dodatkowe ulgi liczyć będą mogli m.in. emeryci. Jednym z przedstawionych pomysłów jest zniesienie opodatkowania dla emerytur do kwoty 2500 zł. Rząd planuje bowiem podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych.
- Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku doprowadzi do wzrostu progresywności klina podatkowego – podatki będą niższe dla osób o niskich i średnich dochodach, a bardziej sprawiedliwe dla mających wysokie dochody - tłumaczą twórcy Polskiego Ładu.
Planowane usprawnienia mają również polepszyć kondycję polskiej służby zdrowia. W ciągu najbliższych sześciu lat wydatki na zdrowie mają osiągnąć 7 proc. PKB, przy czym w 2023 roku ma to już być 6 proc. PKB. Rząd planuje także m.in. zniesienie limitów u specjalistów.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Super Express
undefined