Goniec.pl Wiadomości 1 listopada koniecznie zabezpiecz grób. Jest jeden prosty sposób
Jakub Kaminski/East News

1 listopada koniecznie zabezpiecz grób. Jest jeden prosty sposób

20 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nie wszystkie cmentarze mają monitoring, a w okresie Wszystkich Świętych wzmaga się na nekropoliach w całym kraju przestępczość. Łupem padają nie tylko rzeczy osobiste osób odwiedzających mogiły bliskich. Wiemy, jak zabezpieczyć znicze oraz kwiaty i donice przed złodziejami.

1 listopada na grobach pojawiają się nowe znicze oraz świeżo zakupione kwiaty . Niestety we Wszystkich Świętych niektórzy zauważają, że kupione dekoracje zniknęły z mogił bliskich .

Zanim pójdziesz na cmentarz wspominać sowich bliskich, warto sprawdzić prognozę pogody na 1 listopada (więcej na ten temat przeczytasz > tutaj <).

Złodzieje nie śpią i okres Wszystkich Świętych to dla nich prawdziwe żniwo . Przedstawiamy kilka prostych zasad, które pozwolą uchronić się przed kradzieżą z grobów bliski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zabezpiecz się kradzieżą we Wszystkich Świętych

Spora część osób dekorujących groby decyduje się na to, by nowe znicze oraz specjalnie zamówione na Wszystkich Świętych wiązanki kwiatów umieszczać na nagrobkach dopiero 1 listopada wczesnym rankiem .

Wcześniej jedynie myją płyty oraz usuwają z nich liście czy gałęzie. Statystki pokazują, że najwięcej kradzieży na cmentarzach ma miejsce w noc przed Wszystkimi Świętymi .

Wystarczy jednak zmienić nieco wygląd zniczy czy doniczek z kwiatami i momentalnie przestaną one wydawać się na złodziei atrakcyjne . Uszkodzonych przedmiotów najprawdopodobniej nie sprzedadzą , więc doniczki z rysą nie będą dla nich interesującym łupem.

Co zrobić? Możesz szpilką lub zwyczajnym flamastrem pozostawić ślad na widocznej części doniczki . Pomóc może również umieszczenie inicjałów na jej spodzie , jednak złodziej może znaleźć umieszczony na dole napis dopiero po czasie, kiedy dokona już kradzieży .

Najmniej popularnym wyborem osób dekorujących groby swoich bliskich jest podłamywanie części gałązek bądź rwanie liści zamówionych wiązanek . Zabezpiecza to przed kradzieżą, jednak mocno rzuca się w oczy.

Dociąż swoje znicze

W przypadku zniczy umieszczanych na grobach sprawa jest nieco trudniejsza. Jednym z pewniaków, które uchronią cię przed kradzieżą z grobu we Wszystkich Świętych, jest używanie wkładów do zniczy, które można ponownie napełniać .

Nie tylko jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie , ale również sprawi, że złodziej nie ukradnie takie znicza . Dlaczego? Będą na nim widoczne ślady użytkowania i analogicznie do sytuacji z kwiatami oraz doniczkami: nie będzie mógł sprzedać przedmiotu osobie trzeciej.

Część osób decyduje się na to, by do przestrzeni między szkłem a samym płonącym wkładem wsypać nieco kamieni . Dociąży to znicz i w przypadku jego przechylenia lub zabrania wygeneruje hałas .

Trzeba się przygotować

Już teraz policja potwierdza, że liczba kradzieży na cmentarzach lawinowo się zwiększyła . Do tej pory łupem padały przede wszystkim osoby, które sprzątały groby i zostawiały swoje torby obok (więcej na ten temat przeczytasz > tutaj <).

- Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wykonywane zajęcia mogą odwrócić naszą uwagę od tego, co nas otacza - ostrzegła w specjalnym komunikacie Komenda Miejska w Gdańsku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: dziendobry.tv.pl, kmp gdansk

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport