1,2 mln Polaków się zdziwi. Zamiast zwrotu podatku, będą musieli zapłacić skarbówce
PIT za 2022 r. Ruszyły rozliczenia ze skarbówką i chociaż większość czeka na zwrot podatku, to Ministerstwo Finansów przekazało też złą wiadomość. Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić do podatku. Wiemy kto i dlaczego znalazł się w tym gronie.
Zwrot podatku nie dla wszystkich
Od 15 lutego Polacy ochoczo rozliczają PIT za 2022 r. Dzięki możliwości zrobienia tego przez internet, wiele osób już to zrobiło. Nie obyło się oczywiście bez wpadek i częściowego braku naliczenia ulgi na dziecko .
Niemniej wiadomość przekazana przez Ministerstwo Finansów jest jeszcze gorsza. Wielu podatników zdziwi się, kiedy zobaczy, że zamiast zwrotu podatku czeka ich dopłata .
Pieniądze zapłacone przez cały rok podatkowych rewolucji ostatecznie u sporej grupy Polaków są zwyczajnie za małe. Kto będzie musiał przygotować się na sięgnięcie do portfela?
Kto musi dopłacać do podatku?
Podatek za 2022 r. to prawdziwy rollercoaster . Większość podatników przez cały rok nie była pewna, jak ostatecznie będzie wyglądać ich rozliczenie ze skarbówką. Wszystko przez niekończąca się spiralę zmian w prawie.
Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości. 1,2 miliona Polaków zapłaci skarbówce podatek . Wszystko przez ulgi Polskiego Ładu, które ostatecznie zniknęły.
Kto musi spodziewać się konieczności dopłaty do podatku PIT ? To przede wszystkim osoby, które mają kilka źródeł dochodu oraz część emerytów . Mowa o seniorach pracujących i pobierających emeryturę jednocześnie.
Niestety przykry obowiązek dopłaty podatku obejmie także część emerytów mających wyższą emeryturę oraz niektórych podatników pracujących na jednej umowie.
Zlikwidowali ulgi, ale pieniądze zapłacisz ty
Boisz się, że należysz do grupy, która będzie musiała dopłacić do podatku PIT ? Sprawdź, czy miałeś korzystać z ulg poniżej. Jeśli tak, to nie mamy dobrej wiadomości. Najprawdopodobniej zaliczasz się do grupy, którą wyszczególniło Ministerstwo Finansów, jako podatników muszących liczyć się z dopłatą do podatku.
Ulgi Polskiego Ładu , które zniknęła wraz z kolejną reformą podatkową to m.in.: ulga dla klasy średniej, mrożenie zaliczek na poziomie z 2021 r., stosowanie preferencji podatkowych w zaliczkach, których w całości nie można zastosować w zeznaniu, czy stosowanie niższej stawki podatkowej (17 lub 12 proc.) w przypadku kilku źródeł przychodów, które powinny być objęte podatkiem w wysokości 32 proc.
- Dopłata w rozliczeniu rocznym u tych podatników stanowi zwrot kwot, którymi podatnik dysponował w wyższej wysokości w trakcie roku - oświadczyło w komunikacie na stronie Ministerstwo Finansów.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL