Goniec.pl Finanse Zmiany przed Wszystkimi Świętymi. Polacy wybierają ekologię
Jakub Kaminski/East News

Zmiany przed Wszystkimi Świętymi. Polacy wybierają ekologię

26 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

"Zapal tylko jeden znicz" oraz "zniczodzielnie" zmieniają tradycje Polaków na Wszystkich Świętych. W trosce o planetę oraz w trosce o portfele odwiedzając groby bliskich, korzystamy ze zniczy używanych. Część osób decyduje się również na rezygnację z zastawienia nagrobka morzem światełek. Nowy standard na 1 listopada?

- Pojawiły się dziś na Bielanach pierwsze zniczodzielnie - przekazał już w sierpniu Krystian Lisiak, radny dzielnicy Bielany w Warszawie. Szybko okazało się, że zapoczątkowano w ten sposób nową, ekologiczną modę.

- Zniczodzielnia to miejsce na cmentarzu, w którym zostawia się znicze bez wkładu do powtórnego wykorzystania. Wszystko po to, aby nie marnować rzeczy i zmniejszać ilość produkowanych śmieci. Myślę, że będzie to również forma wsparcia dla wszystkich, którzy muszą liczyć się z każdym wydawanym groszem - dodał w poście na Facebooku lokalny samorządowiec.

We Wszystkich Świętych w 2021 roku trend zyskuje na sile . Coraz więcej osób decyduje się na ponowne użycie starych osłonek na grobach bliskich . Chociaż do 1 listopada jeszcze chwila, to już teraz zauważyć można, że również sama liczba zniczy na płytach nagrobnych jest mniejsza .

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Polacy kupią na Wszystkich Świętych mniej zniczy

Świadomość ekologiczna Polaków z roku na rok jest coraz większa i dotyczy to również ozdób pojawiających się na grobach we Wszystkich Świętych . Polacy kupują mniej zniczy.

Dwa lata temu głośnym echem odbił się apel ks. Bogumiła Karpa. - Nasze cmentarze są coraz bardziej zasypywane tonami plastikowych śmieci . Problem staje się najbardziej widoczny w pierwszych dniach listopada - mówił proboszcz z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

- Groby przykrywane wieńcami z plastiku oraz dziesiątki zniczy przyczyniają się bardzo do zanieczyszczenia środowiska - dodawał duszpasterz.

Przekaz, że zmarli bardziej docenią modlitwę oraz zadumę niż kolorowe, plastikowe kwiaty jest mocno widoczny w 2021 roku . Sprawę skomentowali handlarze stojący pod cmentarzami.

Osoby z mniejszymi portfelami korzystają, ale nie wszyscy to robią

Handlarze nie ukrywają, że liczą, że we Wszystkich Świętych w 2021 roku uda im się odrobić zeszłoroczne straty, gdy cmentarze były zamknięte. Chociaż nie brakuje niezadowolonych z nowej mody głosów, to pojawiają się też stwierdzenia, że bardziej ekologiczne i budżetowe podejście do zdobienia grobów nie denerwuje handlujących zniczami.

- Ja się nie wściekam - powiedziała stojąca pod cmentarzem na Bródnie w Warszawie pani Halina. - Gdybyśmy byli tacy wredni, zabieralibyśmy te używane , wystawione na półeczkach. Ale i tak ludzie u nas kupują kwiaty i wkłady . Jak ktoś ma miało pieniążków , to sobie weźmie te darmowe, po kimś - dodała w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ceny zniczy będą większe

Niedawno w serwisie goniec.pl informowaliśmy o niebezpiecznym dla portfeli klientów trendzie w branży zniczowej . - Sytuacja, która wydarzyła się na rynku surowców do produkcji zniczy/wkładów jest spektakularna . Ceny tworzyw sztucznych do produkcji tub do wkładów wzrosły w okresie luty-kwiecień o ponad 110 proc . - mówił prezes firmy Gibowski (więcej na ten temat przeczytasz > tutaj <).

Ograniczona dostępność parafiny, rosnące ceny transportu oraz większe koszta szkła i plastiku. To wszystko sprawi, że znicze będą droższe, ale dopiero we Wszystkich Świętych w 2022 roku . Dlaczego? Handlarze i producenci 1 listopada 2021 roku wyprzedają znicze z zeszłego roku , gdy ich sprzedaż była praktycznie zerowa z powodu zamkniętych z racji pandemii cmentarzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: wp.pl, money.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport