Zmiana czasu dziś w nocy po raz ostatni? Wiadomo, co z dalszym przestawianiem zegarków
Już dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni i przestawiamy nasze zegarki o godzinę do tyłu, co oznacza, że pośpimy nieco dłużej. Czy jest szansa, że kontrowersyjna praktyka, jaką według wielu jest cykliczne zmienianie czasu, już niebawem zostanie zniesiona? W tym temacie pojawia się istotna data.
Zmiana czasu z letniego na zimowy już dziś
Zmiana czasu obowiązuje nie tylko w Polsce, lecz w wielu europejskich krajach i jest regulowana unijną dyrektywą z 2001 r. Praktyka ta przy każdej okazji budzi spore kontrowersje. Wielu poddaje w wątpliwość, czy zmienianie czasu ma jakikolwiek sens i wylicza wady, jakie za sobą niesie. To nie tylko zmiana naszego samopoczucia i znacznie krótszy dzień. PKP Intercity wystosowało w ostatnim czasie komunikat w sprawie pociągów. W sobotnią noc w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy i cofnięciem wskazówek zegara o godzinę do tyłu, aż 12 pociągów będzie kursowało według specjalnego rozkładu jazdy. Pasażerowie swoje będą musieli odczekać.
Co ciekawe, już w 2018 roku pojawiła się pierwsza możliwość zaprzestania praktyki zmieniania czasu w Unii Europejskiej. Propozycja Komisji Europejskiej, mimo iż zyskała wstępne poparcie polityków, to ostatecznie utknęła w martwym punkcie.
Zmiana czasu zostanie w Polsce zniesiona?
W Polsce zmiana czasu zbiera w zdecydowanej większości negatywne opinie. W ostatnim czasie pojawił się kolejny głos z rządu, który potwierdza, że temat ten nie jest obojętny politykom.
Zmiana czasu jest nieefektywna, nie wpływa dobrze ani na naszą kondycję, ani na gospodarkę. Powinna zostać zlikwidowana - mówił w programie "Fakt Live" wiceminister klimatu Miłosz Motyka. - Będziemy na ten temat dyskutowali z naszymi partnerami koalicyjnymi - dodawał.
ZOBACZ: Zmiana czasu z letniego na zimowy, PKP informuje. Niesłychane, co czeka pasażerów
Zmiana czasu w Unii Europejskiej jest tematem spornym
Aktualnie kwestia zmiany czasu w Polsce jest regulowana rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. Zgodnie z tym dokumentem, w 2024 r. zmiana czasu na letni nastąpiła 31 marca, a na zimowy 27 października. Już dzisiejszej nocy przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00 i pośpimy nieco dłużej.
Mimo iż temat zniesienia zmiany czasu jest obiektem żywych dyskusji od bardzo dawna, to droga do kluczowych decyzji wciąż wydaje się daleka. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. określa daty wprowadzania i odwoływania czasu letniego środkowoeuropejskiego na lata 2022-2026 co oznacza, że nawet w przypadku chęci istotnych zmian, proces ten prawdopodobnie nastąpi dopiero za 2 lata.
ZOBACZ: W październiku nawet dwa przelewy z ZUS. Ci emeryci odbiorą pieniądze na poczcie