Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy. Nie spełnisz tych warunków, pieniądze przejdą ci koło nosa
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.02.2023 11:23

Zasiłek pogrzebowy. Nie spełnisz tych warunków, pieniądze przejdą ci koło nosa

cmentarz
Iberion

Koszty wyprawienia pogrzebu bliskiej osoby potrafią przytłoczyć. W takiej sytuacji wiele osób liczy więc na wynoszący 4 tys. złotych zasiłek pogrzebowy, dzięki któremu będzie mogło pokryć choć część nieoczekiwanych wydatków. To, że pieniądze należą się rodzinie zmarłego, organizującej ceremonię pożegnalną, wydaje się być oczywiste. Są jednak i takie przypadki, gdy świadczenie trafia na np. konto Kościoła.

Zasiłek pogrzebowy - musisz spełnić konkretne warunki

Polskie prawo zawiera wiele haczyków, które potrafią uprzykrzyć nam życie. Większość z nas za pewnik przyjmuje, że po śmierci bliskiej osoby i wyprawieniu jej ceremonii pogrzebowej otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tzw. zasiłek pogrzebowy, czyli 4 tys. złotych.

Jak to się więc dzieje, że jak grzyby po deszczu mnożą się przypadki, w których to nie żałobnik, ale kościół otrzymuje świadczenie? Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, aby uzyskać prawo do zasiłku, należy spełnić jeden z trzech opisanych w ustawie warunków:

- być osobą opłacająca pogrzeb objętą ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierać emeryturę lub rentę, przy czym zmarły należał do naszej rodziny;

- to zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę;

- zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Mówi o jednym regionie Polski, padły złowieszcze słowa

Pieniądze nie zawsze dla rodziny

Zgodnie z zasadami przyznawania zasiłku pogrzebowego z ZUS, pieniądze trafiają do tego, kto opłacił pogrzeb, a nie koniecznie do rodziny zmarłego. Niekiedy zdarza się zatem, że beneficjentem jest osoba obca lub nawet instytucja, np. Kościół.

Jeśli koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot, świadczenie zostaje podzielone proporcjonalnie do poniesionych obciążeń. Warto pamiętać też, że ZUS nie czeka latami na wnioski o wypłatę zasiłku. Te trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, za której pogrzeb zapłaciliśmy.

W wyjątkowej sytuacji może to być także 12 miesięcy od dnia pogrzebu, ale tylko, gdy miał miejsce problem z odnalezieniem ciała lub identyfikacją osoby zmarłej. Wówczas potrzebny jest dodatkowy dokument z policji lub prokuratury, ale również nada się w tym wypadku inny dokument urzędowy, który potwierdzi przyczyny niemożności wcześniejszego złożenia wniosku.

Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS?

Co zrobić, aby uzyskać zasiłek pogrzebowy? Jak to zwykle bywa, w tym przypadku również konieczne będzie złożenie stosu dokumentów, których zakres różni się w zależności od tego, czy jesteśmy członkiem rodziny, obcym, czy też przedstawicielem instytucji.

I tak, członkowie rodziny lub obcy opłacający pogrzeb muszą przygotować

- wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12),

- odpis skrócony aktu zgonu (ZUS może sam go pozyskać na wniosek),

- oryginały rachunków, które dotyczą poniesionych kosztów pogrzebu,

- zaświadczenie płatnika składek (np. pracodawcy) o tym, że ty lub zmarły podlegacie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu (w przypadku osoby ubezpieczonej)

- dokumenty potwierdzające, że jesteś z rodziny zmarłego (w przypadku bliskich)

- dokument potwierdzający naszą tożsamość (gdy wnioskujemy o zasiłek pogrzebowy osobiście w jednostce ZUS).

Jeśli natomiast reprezentujemy instytucję, która pokryła koszty pogrzebu i wystąpiła o zasiłek pogrzebowy, pakiet dokumentów będzie bardzo podobny, z wyłączeniem dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo czy zaświadczenia płatnika składek. Instytucja musi za to zapewnić osobie reprezentującej ją w kontaktach z ZUS odpowiednie pełnomocnictwo, którym reprezentant będzie mógł się legitymować.

Środki błyskawicznie mogą pojawić się na koncie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobligowany jest do tego, aby wypłacić zasiłek pogrzebowy w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia dokumentów. Warto też zamieścić we wniosku numer konta bankowego, aby usprawnić cały proces.

W przypadku, gdy takowego nie posiadamy lub zapomnimy o jego wpisaniu, pieniądze przekaże nam listonosz w kopercie. W tym przypadku liczy się wskazany we wniosku adres zamieszkania.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: Interia