Goniec.pl

KP PSP Ostrów Wielkopolski

Zalane ulice, domy, urząd i szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Nad miastem przeszła potężna ulewa

24 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

We wtorek wieczorem nad Wielkopolską przeszła potężna burza, której towarzyszyły ulewne deszcze. Mieszkańcy regionu wielokrotnie wzywali na pomoc strażaków, którzy pomagali wypompowywać wodę z zalanych garaży, piwnic i budynków. W rwące potoki zamieniły się także drogi. Największe szkody odnotowano w Ostrowie Wielkopolskim.

Noc z wtorku na środę była dla strażaków z województwa wielkopolskiego wyjątkowo pracowita. Już wieczorem nad regionem zaczął intensywnie padać deszcz, a z godziny na godzinę sytuacja tylko się pogarszała.

Pierwsze zgłoszenia od potrzebujących wsparcia w zmierzeniu się ze skutkami nawałnic mieszkańców Wielkopolski zaczęły spływać do strażaków około godziny 19. Jak informowała nad ranem na antenie Polsat News mł. bryg. Lucyna Rudzińska z wielkopolskiej komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 6 w środę odnotowano ponad 250 interwencji.

- Przede wszystkim nasze działania polegały na wypompowaniu wody z zalanych piwnic, garaży. Zalane były także drogi - mówiła.

Wiele wyjazdów odbyło się w rejony powiatów ostrzeszowskiego i tureckiego (ok. 30), jednak prawdziwym rekordzistą okazał się być powiat ostrowski, gdzie udano się ponad 170 razy. Jego stolica, Ostrów Wielkopolski, została najbardziej dotknięta skutkami nawałnic, których usunięcie potrwa jeszcze bardzo długo.

Katastrofalne skutki ulewy w Ostrowie Wlkp.

To, co wydarzyło się w Ostrowie Wielkopolskim zasługuje na miano istnej katastrofy. Koszmar rozpoczął się po godzinie 20, kiedy to nad miasto nadciągnęły gęste chmury i spadł ulewny deszcz. Przez ponad godzinę ze złowrogo grzmiącego nieba spadło aż 50 litrów wody na m kw.

- Takiego intensywnego opadu deszczu w tak krótkim czasie Ostrów Wlkp. jeszcze nie miał; zalane ulice, domy, piwnice – relacjonował st. kpt. Marcin Rosik z biura prasowego komendy powiatowej PSP w Ostrowie Wlkp. w TVP Info.

Oprócz prywatnych lokali i miejskich dróg, szalejący żywioł nie oszczędził także budynków użyteczności publicznej. Woda z ogromną siłą wdarła się m.in. do siedziby urzędu miasta, gdzie sięgnęła poziomu kilkudziesięciu centymetrów.

- Urząd jest wyznacznikiem tego, co będzie działo się na terenie miasta, kiedy zobaczyliśmy rozmiar zalania, wiedzieliśmy już, że w Ostrowie będzie źle; musieliśmy dużo trudu włożyć, żeby sytuację opanować – zdradził st. kpt. Rosik.

Z podtopieniami walczyły także ostrowski szpital oraz dworzec. Zalegający deszcz sięgał po kolana i uniemożliwiał ruch samochodów, korzystanie z garaży, parkingów i śmietników. - Ostrów zamienił się w Wenecję. Mało co nie pływa - gorzko podsumowywał portal Ostrow24.tv.

Łącznie skutki ulewy w nocy usuwało około 150 strażaków z 35 zastępów straży pożarnej. Na pomoc jednostkom straży pożarnej z powiatu ostrowskiego przybyły także jednostki z Kalisza. Oprócz wspomnianych działań, skupiono się też na odgradzaniu posesji wałami ochronnymi w pobliżu rzeki Ołobok.

Mieszkańcy miasta mogą liczyć na pomoc

W związku z kataklizmem, w środę przed południem w Poznaniu zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego. Udział w nimm wzięli przedstawiciele samorządów z powiatów ostrowskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego, a także strażacy i urzędnicy.

W samym Ostrowie Wielkopolskim uruchomiono już procedurę przyjmowania wniosków o pomoc finansową na zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych w związku z przejściem nawałnicy.

Jak podano, do tamtejszego MOPS mogą zgłaszać się osoby lub rodziny, które odnotowały straty w gospodarstwach domowych (budynki mieszkalne, wyposażenie niezbędne do zabezpieczenia podstawowych potrzeb bytowych). Wnioski można składać na trzy sposoby:

  • osobiście,

  • telefonicznie 62 592-11-22,

  • e-mailowo: mops [email protected].

Następnie należy czekać na telefon od pracownika ośrodka, który umówi się z wnioskującymi na wywiad środowiskowy. Podczas przyznawania zasiłków nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe. Co istotne, osoby ubezpieczone w pierwszej kolejności powinny zwrócić się o pomoc do ubezpieczyciela.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • "Wiadomości" TVP przeszły same siebie. Prezenterka ogłosiła, że podwyżki to "dobre informacje"

  • Będzie strajk w szkołach? ZNP chce rozmów z premierem i zapowiada radykalne działania

  • Atrakcyjna oferta Lidla dla uczniów. Sieć rozdaje artykuły szkolne za darmo

Źródło: Polsat News, TVP Info, wlkp24.info

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nastolatkowie jedli suszone muchomory. 17-latka w ciężkim stanie, zabrał ją śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Polska

Oburzające zachowanie pracowników zakładu pogrzebowego. Kierowca karawanu był kompletnie pijany
Czytaj więcej >

Polityka

"Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek na obwodnicy Słupska. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
Czytaj więcej >

Polska

Karty klientów ING Banku Śląskiego są blokowane. Powodem jest wyciek danych
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz chciał zareklamować lodziarnię byłej parafianki. Teraz pół Polski śmieje się z "kręciołka"
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]