Zagadka logiczna Einsteina przerosła internautów. Tylko 2 proc. osób wskaże prawidłową odpowiedź
Albert Einstein był jednym z największych geniuszy w historii nauki – twórcą przełomowej teorii względności z 1905 i ogólnej teorii względności z 1915 roku. Jego wpływ na rozwój technologii i fizyki kwantowej widać nawet w obecnych badaniach. Pewna anegdota głosi, że jako wykładowca przedstawiał swoim studentom zagadkę, którą potrafi rozwiązać jedynie 2 proc. populacji świata.
Ile IQ miał Albert Einstein?
Jest niemal pewne, że wybitne umysły pozostaną w pamięci setek kolejnych pokoleń. Tak stało się m.in. w przypadku Platona, Arystotelesa, Hume'a czy kontrowersyjnego Nietzschego. D ziś jednak największym szacunkiem darzy się przede wszystkim Alberta Einsteina , który odmienił spojrzenie ludzi na świat i podsunął naukowcom rozwiązania, o jakich wcześniej nawet nie spekulowano.
To, jak obecnie rozumiemy czas i przestrzeń, zawdzięczamy właśnie jemu. W 1915 roku na wykładzie w Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie po raz pierwszy przedstawił swoją przełomową ogólną teorię względności , która w kolejnym roku ukazała się drukiem. Stąd wzięły się takie pojęcia jak czarna dziura, zakrzywienie czasoprzestrzeni czy zakrzywianie światła przez grawitację.
Media podają, że w testach IQ Albert Einstein uzyskał 160 punktów – inne źródła wskazują, że mogło to być nawet 200. Natomiast przeciętnie IQ człowieka wynosi od 85 do 115.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.
![Albert Einstein](https://images.iberion.media/images/origin/Albert_Einstein_b53c0b0d4a.jpg)
Zagadka logiczna Alberta Einsteina. Twierdził, że rozwiąże ją 2 proc. ludzi
Naukowiec mógł pochwalić się niebywałym szacunkiem wśród ekspertów z innych dziedzin nauki. Poza tworzeniem teorii i przełamywaniem dotychczas znanych zasad fizyki, cenił sobie pracę z młodymi ludźmi. W swojej karierze prowadził wykłady na kilku uczelniach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Podobno lubił zaskakiwać słuchaczy trudnymi zagadkami, które zmuszały ich do nieszablonowego myślenia .
Jedną z najpopularniejszych logicznych łamigłówek , które podsuwał studentom, była zagadka o rybkach . Pozostaje jednak sprawą sporną, czy faktycznie jemu można przypisać jej autorstwo, czy może stworzył ją posądzany o to samo Lewis Carroll, twórca “Alicji w Krainie Czarów”.
W każdym razie uważa się, że potrafi ją rozwiązać poprawnie tylko 2 procent populacji świata. A oto ona:
Pięć osób różnych narodowości zamieszkuje pięć domów w pięciu różnych kolorach. Wszyscy palą pięć różnych rodzajów papierosów i piją pięć różnych napojów. Hodują też zwierzęta pięciu różnych gatunków.
- Norweg zamieszkuje pierwszy dom
- Anglik mieszka w czerwonym domu.
- Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
- Duńczyk pija herbatę.
- Palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów.
- Mieszkaniec żółtego domu pali cygara.
- Niemiec pali fajkę.
- Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
- Palacz papierosów light ma sąsiada, który pija wodę.
- Palacz papierosów bez filtra hoduje ptaki.
- Szwed hoduje psy.
- Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
- Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
- Palacz mentolowych pija piwo.
- W zielonym domu pija się kawę.
Który z nich hoduje rybki?
Jakie jest rozwiązanie zagadki Einsteina?
Jeśli czujesz, że podane informacje cię przytłaczają, spróbuj przenalizować je ponownie, uwzględniając poniższą wskazówkę:
- Wszystkie domy stoją w jednej linii. Użyta w punkcie 3. fraza “po lewej stronie” wskazuje lewą stronę z perspektywy osoby stojącej naprzeciw domów.
Nie jest to może znaczące ułatwienie, ale z tą drobną pomocą możesz samodzielnie dojść do poprawnej odpowiedzi. Zatem jeszcze raz: kto hoduje rybki?
Jeśli znasz już prawidłowe rozwiązanie, pochwal się w komentarzu do artykułu. Brawo! Natomiast, jeśli wciąż się wahasz nad odpowiedzią, nie przejmuj się – to jedynie ciekawa forma zabawy i nie odzwierciedla poziomu inteligencji, który jakkolwiek miarodajnie można ustalić wyłącznie dzięki specjalistycznym testom.
Poprawną odpowiedzią jest, że to Niemiec hoduje rybki. Potrafisz teraz zauważyć dlaczego?
Czytaj także: Ogromne podwyżki dla emerytów. Rząd zapowiada zmiany