Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Z nieba zaczęło spadać siano. Trąba pyłowa nad polskim miastem, podobne zjawisko występuje na Marsie
Monika Majko
Monika Majko 24.08.2021 14:27

Z nieba zaczęło spadać siano. Trąba pyłowa nad polskim miastem, podobne zjawisko występuje na Marsie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
youtube.com Stanisław Karcz

Jeden z użytkowników serwisu YouTube.com opublikował na platformie ciekawe nagranie z Żywca. W niedzielę pan Stanisław zaobserwował nietypowe zjawisko meteorologiczne. Mężczyzna zauważył, że z nieba masowo spadają wiązki siana. Sprawę wyjaśnili specjaliści z portalu twojapogoda.pl.

- Wysoko znad chmur bardzo wolno spadały dziesiątki dziwnych obiektów, które przy prawie bezwietrznej pogodzie nadlatywały z dużej wysokości [...] Kiedy jeden z tajemniczych obiektów wylądował w pobliżu, okazało się, że to mniejsze i większe wiązki siana - relacjonował pan Stanisław w opisie swojego filmu.

Mężczyzna zaobserwował przedziwne zjawisko meteorologiczne nad Żywcem

Nagranie powstało w minioną niedzielę około godziny 15:45 w Moszczanicy, która jest jedną z dzielnic miasta Żywiec w województwie śląskim. Autor filmu zauważył, że z nieba zaczęły wolno spadać przedziwne obiekty.

Mężczyzna zamieścił swoje nagranie w sieci, a zagadkę rozwiązali eksperci z portalu twojapogoda.pl. Okazuje się, że zjawisko pogodowe, które porwało wiązki siana w górę i wprawiło je w ruch obrotowy to tak zwana trąba pyłowa, inaczej nazywana diabełkiem pyłowym.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Diabełek pyłowy to raczej niewielki wir powietrzny, który formuje się w czasie ładnej pogody. Wiatr unosi z nagrzanej powierzchni piasek, lub np. siano, i wyrzuca je wysoko w górze, skąd łagodnie opada ono z powrotem na ziemię.

Diabełek pyłowy występuje również na Marsie

Zjawisko to występuje najczęściej na pustyniach i stepach, jednak jest obserwowane również na Marsie, gdzie porywisty wiatr unosi w górę pył marsjański. Potwierdzają to m.in. nagrania z łazika marsjańskiego Curiosity.

Zwykle ich trwałość nie przekracza kilku minut, jednak w rzadkich przypadkach wiry mogą przetrwać nawet ponad godzinę. Wiatr przeciętnie osiąga wówczas prędkość do 40 km/h, jednak w skrajnych przypadkach może przekraczać nawet 80 km/h.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Youtube/twojapogoda

Tagi: Pogoda