Zmiany w prawie drogowym od 31 stycznia. Jest oficjalne rozporządzenie
W piątek 20 sierpnia Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że kierowców czekają ułatwienia. 31 stycznia 2022 roku w życie wejdą zmiany w prawie drogowym. Z komunikatu szefa resortu wynika, że od tego terminu możliwe będzie zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych kupionego samochodu i czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego. To oznacza nie tylko wygodę, ale również oszczędności wynoszące około 100 złotych.
W Dzienniku Ustaw pojawił się już komunikat w sprawie zmian prawa drogowego, które mogą ucieszyć wielu kierowców oraz właścicieli pojazdów. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oświadczył, że zniknął utrudnienia administracyjne, na które jak dotąd narzekali Polacy.
– Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom – powiedział szef resortu Andrzej Adamczyk i opublikował termin wprowadzenia zmian w życie w Dzienniku Ustaw.
Od końca stycznia 2022 roku kierowcy mogą zaoszczędzić
Wprowadzona 14 sierpnia 2020 roku ustawa była zapowiedzią ułatwienia prawa dla polskich kierowców . Umożliwia właścicielom samochodów zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogów pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.
Zapis, który został opublikowany w czwartek 19 sierpnia w Dzienniku Ustaw, doprecyzował termin wdrożenia wspomnianych ułatwień . Do ich wdrożenia konieczne będą nowe rozwiązania techniczne. Ich również dotyczyły komunikaty ministra właściwego ds. cyfryzacji.
Dane zgromadzone przez resort pokazują, że opłata za tablice samochodowe, które są najczęściej kupowane, wynosi 80 złotych. Możliwość zachowania ich oznacza, że właściciele pojazdów będą mogli te pieniądze zaoszczędzić. Nie trzeba będzie też płacić za nalepkę kontrolną.
– W sumie razem z opłatą ewidencyjną da to 99,50 złotych oszczędności – zakomunikowało Ministerstwo Infrastruktury.
Kierowcy będą mogli wycofać czasowo samochody osobowe
Po wejściu w życie zmian w prawie drogowym kierowcy będą mieli też możliwość wycofania samochodów osobowych. Do katalogu będzie można wpisać pojazdy, które będą uszkodzone. Sytuacja nie dotyczy natomiast chwilowo nieużywanych samochodów.
Resort wyjaśnił, że samochody, które będą wymagały naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, będą mogły zostać wycofane z ruchu przez właścicieli na okres od trzech do 12 miesięcy . Nie będzie można tego zrobić jednak wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania pojazdu.
W momencie przywracania samochodu do ruchu konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego po naprawie. Jak zaznaczono, „ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy” .
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Sejmik małopolski podtrzymał uchwałę anty-LGBT. Możemy stracić 2,5 mld zł z UE
-
Piasek zakończył koncert w Sopocie kilkoma ważnymi słowami, rozległy się owacje
-
Mężczyzna złożył wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, dostał dodatkowe 400 zł
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: TVN24