Goniec.pl Wiadomości Wszyscy wkładają go do święconki, a to ogromny błąd. Jest toksyczny, szczególnie dla dzieci
Fot. EastNews/Wojciech Olkusnik

Wszyscy wkładają go do święconki, a to ogromny błąd. Jest toksyczny, szczególnie dla dzieci

19 kwietnia 2025
Autor tekstu: Jakub Sukiennik

Dzisiaj Wielka Sobota, więc miliony Polaków wybierają się, aby poświęcić koszyczek wielkanocny. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, czym go dekorujemy, może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Chodzi o jedną roślinę, którą masa osób ma w swoim ogródku i nie wie, jak bardzo może być niebezpieczna.

Święcenia koszyczków

Dziś Wielka Sobota, czyli jeden z najważniejszych dni Triduum Paschalnego, pełna tradycji, ciszy i oczekiwania. W polskiej kulturze ten dzień ma wyjątkowy charakter, ten duchowy, ale też bardzo rodzinny. Jedną z podstawowych czynności w tym dniu jest święcenie pokarmu. To zdecydowanie najbardziej znana i lubiana tradycja wśród Polaków. Rano lub w południe rodziny udają się z koszyczkami do kościoła, by, według tradycji, poświęcić pokarm.

Ważne jest również to, co wkładamy do środka, a każdy pokarm ma własną symbolikę. W środku powinny znaleść się m.in. jajka (symbol życia i zmartwychwstania), chleb (znak codziennego pożywienia), sól i pieprz (oczyszczenie), kiełbasa lub wędliny (dostatek), chrzan (siła i zdrowie), baranek z cukru lub ciasta (symbol Chrystusa).

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Koszyczek wielkanocny
Koszyczek wielkanocny. Fot. Emilia_Baczynska/Pixabay
Dopiero wtedy można zjeść święconkę. Miliony Polaków nie wiedzą o tej zasadzie Kościoła

Czego NIE WOLNO wkładać do koszyczka. To jest szczególnie szkodliwe

Każdy pragnie mieć piękny koszyczek wielkanocny , dlatego często przyozdabiamy go również różnymi roślinami. Mało osób wie jednak, że bukszpan , który jest zdecydowanie najczęstszą dekoracją jest szczególnie szkodliwy dla naszego zdrowia. Coraz częściej mówi się o tym, że może być trujący , i niektórzy rezygnują z jego używania.

Bukszpan to zimozielony krzew (lub niewielkie drzewko) z rodziny bukszpanowatych. W Polsce najczęściej spotykany jest bukszpan wieczniezielony. Charakteryzuje się małymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi listkami oraz zwartym, gęstym pokrojem, idealnym do formowania (np. na żywopłoty, kule, figury ogrodowe). Warto wiedzieć, jakie są objawy zatrucia tą rośliną.

ZOBACZ TAKŻE: Zacznie się na Facebooku i Instagramie 27 maja. Twoje posty zostaną wykorzystane

To są oznaki zatrucia bukszpanem

Roślina nie jest niebezpieczna sama w sobie, choć zdarzały się zatrucia w sytuacji przypadkowego zjedzenia tej rośliny podczas świątecznego śniadania. Wszystkie części rośliny zawierają alkaloidy, trujące dla ludzi i zwierząt. Nie wolno go jeść ani wykorzystywać do naparów czy leków domowych, ponieważ trucizna może działać na układ nerwowy i pokarmowy – powodować skurcze, wymioty, drgawki, a w większych dawkach – zagrażać życiu. Zatrucie jest tym bardziej niebezpiecznie w przypadku dzieci.

Jeśli masz w domu psa, kota czy królika, lepiej nie używać bukszpanu. Zwierzęta, zwłaszcza młode lub ciekawe, mogą go przegryźć, a w ich przypadku nawet najmniejsza dawka może być śmiertelna. Dużo lepszą alternatywą dla niebezpiecznego bukszpanu w koszyku będą inne rośliny, jak np. rzeżucha czy zioła (mięta, bazylia).

Donald Tusk złożył wielkanocne życzenia. Niesłychane, czego życzył Polkom i Polakom
Obserwuj nas w
autor
Jakub Sukiennik

Dziennikarz portalu Goniec.pl. Student filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji edytorstwo naukowe i redakcja tekstów. Specjalizuje się w szeroko pojętym językoznawstwie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport