Wrzuciła do sieci sprawdzian dziecka z dysleksją. "Nie wierzę w to, co widzę"
Dorota Lubas, która pracuje jako terapeutka pedagogiczna, udostępniła na Facebooku zdjęcie sprawdzianu napisanego przez ucznia szóstej klasy, który zmaga się z dysleksją rozwojową. Mimo to nauczyciel wytknął dziecku liczne błędy. Internauci są podzieleni.
Dorota Lubas jest terapeutką pedagogiczną i blogerką. Specjalistka postanowiła zwrócić uwagę obserwatorów na problem, jakim jest brak świadomości nauczycieli na temat zaburzeń takich jak dysleksja rozwojowa. Za przykład podała opowiadanie napisane przez ucznia.
Sprawdzian dziecka z dysleksją został sprawdzony w oburzający sposób
Nauczyciel, który sprawdzał pracę szóstoklasisty z zaburzeniami, podkreślił na czerwono niemal cały tekst . Zdjęcie obrazujące problem jest bardzo wymowne. Trudno nie dostrzec, że pedagog zlekceważył problemy ucznia.
- Jestem w szóstej klasie szkoły podstawowej, mam dysleksję rozwojową - dysortografię i dysgrafię. Mam opinię, w której są zalecenia do pracy. Uczęszczam na terapię raz w tygodniu. Nauka zajmuje mi znacznie więcej czasu niż rówieśnikom, bo dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w uczeniu się - zaczęła Dorota Lubas.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Piszę sprawdzian z języka polskiego. Bardzo się staram. Trudno mi pisać tak na szybko w klasie i „składać myśli”, ale piszę. Przychodzi dzień, gdy dostaję oceniony sprawdzian. I oczy mnie bolą od czerwonego długopisu nauczyciela. Już nic mi się nie chce. Nienawidzę szkoły. Płaczę. To bez sensu - kontynuowała terapeutka pedagogiczna.
Internauci są podzieleni
Sposób, w jaki nauczyciel potraktował dziecko, podzielił internautów. Niektórzy są oburzeni zachowaniem pedagoga, który wyraźnie nie ma wiedzy na temat zaburzeń, z którymi mogą borykać się jego uczniowie. Inni popierają zachowanie opiekuna szóstoklasistów.
- Szczerze, jak to widzę, to gotuje się we mnie! To nie tylko zwrócenie uwagi na to, co jest do poprawy. Tam jest język oceniający i zawstydzający! Dołujące. Kiedy dziecko widzi, że wszystko źle, to nie wierzy, że może zrobić cokolwiek dobrze - czytamy.
- Myślę, że osoba, która poprawiała tę pracę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zastosowała najskuteczniejszą metodę podcinania skrzydeł i niszczenia motywacji do nauki - usprawiedliwiał polonistę inny komentujący.
Czym jest dysleksja rozwojowa?
Dysleksja rozwojowa to jeden z najbardziej powszechnych wśród dzieci problemów w uczeniu się podstawowych czynności takich jak pisanie czy czytanie. Problem może objawiać się w różny sposób. Jego przyczyną są zaburzenia neurobiologiczne.
Wystąpienie dysleksji rozwojowej najczęściej nie ma związku z ilorazem inteligencji i innymi zdolnościami umysłowymi. Schorzenie utrzymuje się nierzadko przez całe życie i nie wpływa na jego jakość. Dzieci z dysleksją rozwojową potrzebują nieco więcej uwagi i cierpliwości, ale są w stanie przyswoić ten sam materiał, co rówieśnicy.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Adam Niedzielski prognozuje sytuację pandemiczną w następnym tygodniu
-
Lublin: służby zakończyły poszukiwania 73-latki. Tragiczny finał
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Goniec.pl