Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Technologia > Wieszasz ręczniki na kaloryferze? To przyzwyczajenie może cię słono kosztować
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 28.02.2023 12:52

Wieszasz ręczniki na kaloryferze? To przyzwyczajenie może cię słono kosztować

ręczniki na grzejniku
Pinterest

Wieszanie mokrych ręczników na ciepłym kaloryferze należy do czynności, jakie większość z nas wykonuje po kąpieli. Niestety, taki zwyczaj może okazać się bardzo kosztowny, a mowa nie tylko o zwiększonych rachunkach za prąd. Chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę, może to zaszkodzić także zdrowiu. 

Wieszasz ręczniki na kaloryferze? To negatywne przyzwyczajenie

Zimowa aura za oknem, sezon grzewczy w pełni. Jak szybko wysuszyć mokre ręczniki po kąpieli? Aby przyśpieszyć ich schnięcie, korzystamy z kaloryferów w łazience, jednak nie jest to dobry pomysł. Gdy ręczniki zasłonią część powierzchni grzejnika, powodują ograniczenie cyrkulacji powietrza. 

To może zmniejszyć efektywność ogrzewania i wpłynąć na wzrost cen za prąd. Jak tego uniknąć i dlaczego może okazać się to niebezpieczne również dla naszego zdrowia?

Kontrowersyjny ksiądz obraził trenera polskich skoczków. Aż splunął z ambony

Dlaczego nie można wieszać ręczników na kaloryferze?

Chociaż w praktyce traktujemy kaloryfery jako zastępstwo suszarki, w teorii nie są do tego stworzone. Jeśli nie używamy ich zgodnie z zastosowaniem, mogą odpowiadać za zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu, nie wspominając o prawidłowym obiegu ciepła. Tyczy się to zarówno grzejników konwektorowych, jak i tych akumulacyjnych. 

Pozostawianie na nich odzieży może powodować zagrożenie pożarowe, a wspomniana zwiększona wilgotność doprowadza do szybkiego rozwoju grzybów i pleśni. Zarodniki powstałe wskutek takich sytuacji są szkodliwe dla naszych organizmów. 

Mogą prowadzić do astmy i innych chorób natury pulmonologicznej, a oprócz tego osłabiają układ odpornościowy i są niekorzystne dla alergików. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do bolesnej aspergilozy płucnej. 

Gdzie wieszać mokre ręczniki?

Okazuje się jednak, że te rygorystyczne konsekwencje mają zastosowanie jedynie wtedy, gdy regularnie zakrywamy całą powierzchnię grzejników. Jeśli to sporadycznie, musimy pamiętać, by duża część kaloryfera wciąż była odsłonięta

Należy też zdejmować wyschniętą odzież od razu po wyschnięciu. Susząc ją na grzejnikach, musimy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu. Wówczas o wilgotności nie będzie mowy. 

 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów