Wiemy, jaka zima czeka Polaków. Jeden miesiąc będzie wyjątkowy
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał eksperymentalną prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Synoptycy przewidują, jakie temperatury i opady czekają nas w grudniu, styczniu i lutym. Jaka będzie tegoroczna zima?
Zima w Polsce. Prognoza pogody na nadchodzące miesiące
Jesień w Polsce w pełni. Temperatury za oknami powoli przygotowują nas jednak na nadchodzącą zimę. Na termometrach słupki rtęci wskazują obecnie poniżej 10 stopni Celsjusza w niemal całym kraju. Tymczasem synoptycy z IMGW wydali eksperymentalną prognozę pogody na najbliższe cztery miesiące. Jakiej zimy powinni spodziewać się Polacy? Jeden miesiąc może was szczególnie zaskoczyć.
Prognoza pogody na listopad i grudzień 2023
W listopadzie opady atmosferyczne będą w granicach normy. Według prognoz IMGW spadnie od 23,5 mm do 74,2 mm wody. Średnia miesięczna temperatura także w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Będzie wynosić od 1,3 stopnia do 6 stopni Celsjusza.
Z kolei w grudniu, temperatura wahać będzie się w okolicach -3,1 do 3 stopni Celsjusza. IMGW informuje jednak, że w ostatnim miesiącu roku kalendarzowego powinniśmy spodziewać się znacznie większej ilości opadów atmosferycznych. Ich miesięczna suma ma być powyżej normy dla całego kraju.
Zima w Polsce. Prognoza pogody na styczeń i luty 2024
Jak rozpocznie się nowy nadchodzący rok 2024 w pogodzie? W styczniu może być wyjątkowo zaskakująco . IMGW przewiduje, że temperatura powietrza będzie powyżej normy wieloletniej. Średnio wyniesie od -4,5 do 1,9 stopnia stopni Celsjusza. Średnia suma opadów również podobnie jak w grudniu, będzie powyżej normy.
W Lutym temperatura powinna wrócić do normy i nie odbiegać od średniej z lat poprzednich. Słupki rtęci wskazywać będą od -4,4 do 3,5 stopni Celsjusza, a miesięczna suma opadów atmosferycznych w naszym kraju będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
- Należy pamiętać, że prognozowana temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca - notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się natomiast do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - informuje IMGW.
Źródło: IMGW