Wielkanoc 2022. Kiedy jest Wielkanoc na Ukrainie?
Wielkanoc jest nie tylko katolickim, ale ogólnochrześcijańskim świętem, dlatego też obchodzą ją również prawosławni oraz grekokatoliccy mieszkańcy Ukrainy. Jak w przypadku Bożego Narodzenia, święto celebrowane na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa ustalone jest na inne daty niż w katolicyzmie. Kiedy więc wypada Wielkanoc w Ukrainie? Jak wyglądają jego obchody? Poniżej znajdziecie odpowiedzi.
Jak wynika ze statystyk przedstawionych w "Operation World", ponad 60% Ukraińców to prawosławni. Spora część to grekokatolicy. Rzymscy katolicy to natomiast niecałe 2% tamtejszego społeczeństwa. Wstępnie uznać więc można, że nakreślając na potrzeby artykułu, jak wygląda Wielkanoc w Ukrainie, należy zapoznawać się z tradycjami prawosławnymi, gdyż to właśnie ta grupa stanowi większość mieszkańców kraju.
Kiedy jest Wielkanoc w Ukrainie?
Wielkanoc 2022 w Ukrainie wypada w niedzielę, 24 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to więc 25 kwietnia. W kościołach wschodnich również jest to święto ruchome.
Nasi wschodni sąsiedzi w tym roku obchodzą więc Święta o tydzień później niż katolicy. Przypomnijmy, że większość Polaków Wielkanoc będzie obchodziła w niedzielę, 17 kwietnia, a Wielkanocny Poniedziałek - 18 kwietnia.
Wielkanoc w Ukrainie. Tradycje i zwyczaje
Choć mogłoby się wydawać, że obchody w domach Ukraińców znacznie różnią się od tych polskich, dzielimy z naszymi wschodnimi sąsiadami wiele zwyczajów. Jednym z nich jest na przykład święcenie wielkanocnych koszyków, do których trafiają m.in. jajka, kiełbasa, chrzan, sól, czy też tradycyjne pieczywo - paska (to można znaleźć również na wielu stołach we wschodniej Polsce oraz na obszarach, gdzie przesiedlano Polaków).
Prawosławni również zasiadają do tradycyjnego, wielkanocnego śniadania, zbijają się jajkami, toczą je oraz malują. Poza tym używają znanego wielu polskim rodzinom powitania "Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!".
Wielkanoc w Ukrainie. Życzenia po ukraińsku
Jako że wielu z nas ma bliskich znajomych oraz przyjaciół w Ukrainie, a część, z powodu dramatycznej wojny, gości ich obecnie w swoich domach, warto zapoznać się z krótkimi życzeniami po ukraińsku. Dzięki nim możemy zbliżyć się do naszych wschodnich sąsiadów, zwracając się do nich bezpośrednio w ichniejszym języku.
Радісних Великодніх свят! - Wesołych Świąt Wielkanocnych! / Wesołego Alleluja!
„Христос Воскрес”; „Воістину Воскрес” - Chrystus zmartwychwstał; Prawdziwie zmartwychwstał
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wielkanoc 2022: do której otwarte są sklepy w Wielką Sobotę?
Wielkanoc 2022: Jak gotować jajka, żeby nie pękały i czym zabarwić jajka
Źródło: Goniec.pl, Niedziela.pl