Wielkanoc 2022: jakie jaja kupić na święta? Należy uważać na jeden szczegół
Jaja to nieodłączny element każdego wielkanocnego koszyczka. Przed przygotowaniem świątecznych potraw warto wiedzieć, jakie są rodzaje jajek. Dostępnych jest bowiem kilka wariantów, które różnią się warunkami hodowli kur. Wystarczy przyjrzeć się oznaczeniu, aby dokonać bardziej ekologicznego wyboru.
W czasie Wielkanocy jaja są wykorzystywane również jako ozdoby. O tym, jak je ugotować, żeby nie pękały pisaliśmy w tym artykule .
4 typy jaj. Tłumaczymy różnice
W ciągu roku Polacy spożywają około 13 jaj miesięcznie - to niedużo w porównaniu z innymi państwami, zwłaszcza zachodnimi. Jednak w okresie Wielkanocy liczba ta wzrasta do około 18-20 jaj.
W związku z tym warto rozejrzeć się po półkach i sprawdzić, jaki rodzaj jaj oferuje dany sklep. Warianty jaj różnią się warunkami hodowli kur, które je znoszą. Tego typu oznaczenie widnieje na skorupce.
Są cztery rodzaje jaj. Pierwszy z nich to "0", czyli jaja z chowu ekologicznego. Wysiadują je kury, które są hodowane w tradycyjnym gospodarstwie . Ptaki nie przyjmują antybiotyków i innych leków , a karma , którą spożywają pochodzi z upraw ekologicznych.
Z kolei jaja oznaczone cyfrą "1" to jaja z wolnego wybiegu. W tym przypadku kury, podobnie jak w gospodarstwie ekologicznym, mogą swobodnie poruszać się po terenie. Jednak ich dieta nie jest kontrolowana w kontekście ekologicznego pochodzenia.
Popularne "dwójki" (oznaczenie "2") to jaja pochodzące z chowu ściółkowego. Kury, które je wysiadują, poruszają się w obrębie specjalnego kurnika , ale nie wychodzą na zewnątrz. Hodowcy podają im specjalne karny.
Ostatni typ to "trójki" (oznaczenie "3") , czyli jaja z chowu klatkowego . Wysiadujące je kury całe życie spędzają w klatkach i jedzą specjalne karmy.
Które jaja będą najlepsze? Wybór wcale nie jest prosty
Mimo zdecydowanych różnic określenie, który rodzaj jaj jest najbardziej wartościowy dla organizmu człowieka wcale nie jest proste. Z jednej strony w jajach kur hodowanych w zamknięciu znajdują się wyłącznie te składniki, które są podawane w karmie. Stresujące warunki, w których żyją, mogą pogarszać jakość jaj.
Jednak z drugiej strony kury przebywające przez całe życie w zamknięciu są odizolowane od innych ptaków , a co za tym idzie - są mniej narażone na choroby. Może to być kluczowe w razie wystąpienia epidemii ptasiej grypy.
Jakość "0" i "1" również trudno porównać. Eksperci wskazują, że rodzice, którzy decydują się na zakup tego typu jaj dla dzieci powinni sprawdzić, czy pochodzą z czystych terenów.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Putin spotkał się z Łukaszenką, zapowiedział odważny plan. Mówi, że nic im nie przeszkodzi
-
Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Wpadł w ręce Żandarmerii Wojskowej
-
Putin może zadać bolesny cios USA. W grę wchodzą dwa scenariusze
Źródło: goniec.pl, czytajsklad.com, regiony.tvp