Goniec.pl Finanse Wiele kobiet może dostać wyższą emeryturę w ramach programu "Mama 4 plus"
ZOFIA I MAREK BAZAK

Wiele kobiet może dostać wyższą emeryturę w ramach programu "Mama 4 plus"

11 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Kobiety, które poświęciły swoją karierę na rzecz wychowania dzieci, otrzymają wyższą emeryturę. W 2021 roku wysokość rodzicielskiego świadczenie uzupełniającego - MAMA 4 plus wynosi 1250,88 brutto. To znaczy, że tzw. emerytura matczyna na rękę wynosi 1066,24 złotych. Komu przysługuje i jak się o nią ubiegać? Odpowiadamy.

Program Mama 4 plus wszedł w życie w 2019 roku i dzięki niemu dodatkowe pieniądze w ramach specjalnej emerytury trafiły do sporej grupy kobiet . Zasady przyznawania nowego świadczenia są bardzo przez ZUS jasno określone.

- Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat tzw. emerytury matczynej .

Nawet 1000 złotych na koncie w ramach specjalnej emerytury

Jednym z głównych wymogów stojących na przeszkodzie do pobierania pieniędzy z ZUS w ramach programu Mama 4 plus jest fakt, iż osoba, która wnioskuje o przyznanie specjalnej emerytury, musi przez 20 lat opłacać składki ZUS .

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zysk jest jednak spory. Za wychowanie 4 lub więcej dzieci co miesiąc na konto trafiać może 1066,24 złotych .

Aby pieniądze zaczęły wpływać na konto, wystarczy złożyć jeden druk . Dokument znaleźć można w salach obsługi klientów w poszczególnych placówkach ZUS. Wyjście z domu nie jest jednak konieczne, gdyż jest ono dostępne na stronie internetowej zakładu .

Warunki otrzymania tzw. emerytury matczynej

Jakie informacje trzeba podać, aby na konto uprawnionej osoby trafiły pieniądze z programu Mama 4 plus ? Przede wszystkim są to dane osobowe , takie jak imię , nazwisko , czy numer PESEL .

Dodatkowo ZUS będzie musiał wiedzieć, gdzie mieszkasz i czy adres zamieszkania różni się od tego do korespondencji. We wniosku na temat "emerytury matczynej" podać trzeba również wiadomości na temat tego, w jaki sposób wypłacane mają być pieniądze . Przede wszystkim jednak konieczne jest potwierdzenie tego, że kobieta urodziła czworo lub więcej dzieci .

Druk uprawniający do przyznania dodatkowego świadczenia emerytalnego musi być wypełniony poprawnie , w innym przypadku zostanie odrzucony, lub wnioskodawca zostanie wezwany do jego uzupełnienia .

Co w przypadku, gdy wniosek zostanie odrzucony?

-  Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz decyzję o przyznaniu prawa do świadczenia albo o jego odmowie - przekazuje w oficjalnym komunikacie ZUS. Oczywiście po odrzuceniu wniosku przysługuje prawo do odmowy.

W ciągu 14 dni od poinformowaniu o negatywnym rozpatrzeniu złożonego wniosku w sprawie przyznania "emerytury matczynej" można zgłosić do prezesa ZUS wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy .

Dodatkowo w ciągu 30 dni wnioskodawcy przysługuje prawo do zgłoszenia skargi do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego . Musi odbyć się do za pośrednictwem prezesa ZUS.

Kwota pieniędzy będzie tylko większa

W 2021 roku "emerytura matczyna" wynosi 1250,88 złotych brutto, ale już w 2022 roku będzie podwyższona . - Rodzicielskie świadczenie uzupełniające podlega corocznej waloryzacji - czytamy w informacji na temat przyznawania prawa do pobierania wyjątkowej emerytury.

W specjalnym komunikacie na temat pieniędzy w ramach programu Mama 4 plus ZUS zastrzega, że wysokość tzw. emerytury matczynej po waloryzacji nie może być wyższa od najniższej emerytury .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: zus.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport