Ponadczasowe wyznanie na grobie polskich gwiazd emanuje siłą. Te słowa chwytają za serce
W ostatnich latach pożegnaliśmy wielu wybitnych artystów - mimo upływu czasu ich fani nadal o nich pamiętają i często odwiedzają ich groby, aby symbolicznie zapalić znicz i okazać pamięć. Wśród najznamienitszych postaci, których już nie ma wśród nas, z pewnością znajdują się Halina i Tadeusz Chmielewscy.
Tadeusz i Halina Chmielewscy byli wybitnymi polskimi reżyserami
Halina Chmielewska zmarła 17 lutego 2018 roku. Była polską reżyserką filmową i scenarzystką - a prywatnie współpracowniczką i żoną Tadeusza Chmielewskiego. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach tuż obok ukochanego, który odszedł 4 grudnia 2016.
Tadeusz Chmielewski (ur. 7 czerwca 1927 w Tomaszowie Mazowieckim był wybitnym polskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Uznawany jest za twórcę podgatunku komedii wojennej, łączącej treści propagandowe z lirycznym tonem i tradycjami ludowymi. Wielokrotnie nagradzany za swój dorobek, między innymi Złotą Muszlą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, nagrodą za reżyserię adaptacji powieści Stefana Żeromskiego “Wierna rzeka” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Platynowymi Lwami za całokształt dorobku artystycznego. Wiele z jego dzieł powstało właśnie przy współpracy z niemniej utalentowaną ukochaną - Haliną Chmielewską.
To dlatego Krystyna Pawłowicz nadal jest panną? Na jaw wyszedł jej sekret sprzed latNa grobie artystów pojawiło się wzruszające wyznanie
Artystyczna para pozostawiła po sobie ogromną spuściznę, czego dowodem jest choćby ich wspólny nagrobek, na którym wymieniono najpopularniejsze dzieła, które powstały z ich udziałem "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Ewa chce spać" czy kultowe "Nie lubię poniedziałku".
Grób małżonków, który znajduje się na warszawskich Powązkach, przykuwa uwagę pięknym pomnikiem i wyjątkowym wyznaniem, które góruje nad płytą. Nad grobem Chmielewskim znajduje się wielkie serce, w którym umieszczono ponadczasową deklarację, której autorem był wybitny reżyser - "Kocham Halinę".
"Kocham Halinę" - ponadczasowe wyznanie, które przetrwało ich wspólne życie
Ostatnie miejsce spoczynku sławnego małżeństwa od razu zwraca uwagę - nagrobek Chmielewskich jest skromny, ale wykonany z ogromnym smakiem. Na środku znajduje się płyta z największymi dziełami artystów oraz miejsce, w którym rosną posadzone przez bliskich kwiaty. U szczytu nagrobka znajdują się dwie kamienne płyty w kontrastujących ze sobą kolorach - jasna poświęcona jest Tadeuszowi Chmielewskiemu, a ciemna jego małżonce. Nad imieniem i nazwiskiem ukochanej reżysera widnieje duże serce ze wpisanym w nie słowami "Kocham Halinę".
Ten ponadczasowy wyraz uczuć świadczy o ogromnej miłości, jaką Tadeusz Chmielewski musiał darzyć swoją ukochaną za życia. Trudno przejść obojętnie wokół tak pięknego gestu, który przetrwał nawet samych małżonków. Zdjęcie grobu Tadeusza i Haliny Chmielewskich umieszczamy poniżej: