Wcześniejsza emerytura dla tej grupy zawodowej? Pojawiły się konkrety, pismo jest u minister
Wizja obniżenia wieku emerytalnego wydaje się coraz bardziej realna poprzez petycje i skargi jednej z grup zawodowych. Ich przedstawiciele właśnie złożyli w tej sprawie pismo do Ministerstwa Rodziny. Skąd ta decyzja? Ich argumenty są bardzo dosadne.
Walczą o wcześniejszą emeryturę
Część krajów europejskich powiązała wiek emerytalny z przewidywaną długością życia. Chodzi w tym wypadku o takie państwa jak Wielka Brytania, Portugalia, Holandia. Z kolei eksperci MFW twierdzą, że taka reforma mogłaby pozytywnie wpłynąć na kondycję polskiego systemu emerytalnego. Ich zdaniem podniesienie wieku emerytalnego sprawiłoby, że byłby bardziej finansowany ze składek, a mniej z innych podatków, co mogłoby wpłynąć na stabilność finansową. Dodają, że takie rozwiązanie jest konieczne, aby sprostać rosnącym wydatkom związanym z emeryturami w przyszłości.
Istnieje jednak grupa zawodowa, która zdecydowanie nie zgadza się z takimi spekulacjami. W tej sprawie wysyła petycje i skargi do rządu twierdząc, że ich zawód wymaga nie tylko łącznia ze sobą pracy fizycznej z umysłową, ale także doprowadza ich do przedwczesnego starzenia.
ZOBACZ: ZUS wydał ważny komunikat. 29 listopada lepiej sprawdzić stan konta
Wcześniejsza emerytura w tym zawodzie. Jest pismo do rządu
Grupa zawodowa, o której mowa, to listonosze. “Wielogodzinne chodzenie z ciężką torbą bez dostępu do stołówki, ani do toalety, powoduje liczne schorzenia mięśni, stawów, kręgosłupa, a także wywołuje stresu” - podkreślają pracownicy Poczty Polskiej w piśmie do minister rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, cytowani przez “Fakt”.
Prawo do emerytury ma w Polsce każdy, kto osiągnie wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - oraz opłaci minimum jedną składkę na ubezpieczenia społeczne lub emerytalno-rentowe. Wygląda jednak na to, że listonosze chcą cieszyć się odpoczynkiem nieco szybciej. Co ciekawe, jeszcze w latach 90-tych zawód listonosza znajdował się w wykazie prac szkodliwych . Od niemal 30 lat już się w nim nie jest, co odebrało możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Wcześniejsza emerytura dla listonoszy - związki zawodowe żądają obniżenia wieku emerytalnego
Mimo wszystko doręczyciele listów wciąż walczą, aby emerytura obowiązywała ich 5 lat wcześniej - mężczyźni 60 lat, a kobiety 55 lat.
Chociaż lista prac w warunkach szkodliwych i szczególnych załączona do ustawy o emeryturach pomostowych była przeglądana kilka razy, nigdy nie poddano pracy listonosza badaniom celem wskazania oddziaływania czynników szkodliwych wskazanych w ustawie - wskazują autorzy petycji.
Warto przypomnieć, że jeszcze w 2022 roku listonosze złożyli pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wcześniejszej emerytury dla wykonujących ten zawód. Wskazali wówczas, że mimo narażenia się na częste ekstremalne warunki pogodowe, nie otrzymują specjalistycznej odzieży ochronnej, a cały czas muszą być w ciągłym ruchu i nosić ciężkie torby.
Pismo trafiło “na biurko” Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która na oficjalną odpowiedź ma 3 miesiące.