Goniec.pl Wiadomości W tym roku politycy nie podzielą się w Sejmie opłatkiem
Piotr Molecki/East News

W tym roku politycy nie podzielą się w Sejmie opłatkiem

8 grudnia 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

W 2021 roku w Sejmie nie odbędzie się tradycyjne dzielenie opłatkiem. Wiadomości o niespodziewanych zmianach potwierdza Centrum Informacyjne Sejmu (CIS). - Udawana impreza opłatkowa jest gorsza niż jej brak. Jeśli ludzie mają składać sobie życzenia, nie patrząc w oczy, to pojawia się pytanie: po co? - powiedział w rozmowie z "Rz" poseł PSL Marek Sawicki.

"Rzeczpospolita" przekazała, że w tym roku w Sejmie politycy nie będą dzielić się opłatkiem . Wiadomości te potwierdziło Centrum Informacji Sejmu. Powodem ma być pandemia.

- W parlamencie odwołano świąteczne uroczystości chrześcijańskie i żydowskie. Zdaniem opozycji pandemia to tylko wymówka - relacjonuje "Rz". Posłowie ujawnili, że od jakiegoś czasu składanie życzeń w Sejmie i dzielenie się opłatkiem nie wyglądało tak, jak powinno.

W Sejmie nie będzie dzielenia się opłatkiem

Marek Sawicki w rozmowie z "Rz" wskazuje, że pandemia to dla władzy jedynie wymówka do tego, by zrezygnować z dzielenia się opłatkiem w Sejmie . Zdaniem polityka PSL w ostatnim czasie nasiliła się nie tylko polaryzacja wśród posłów, ale również atmosfera wykluczenia.

Polityków dzielących się opłatkiem w Sejmie było z każdym rokiem coraz mniej. - Stopniowo siadała frekwencja, szczególnie podczas składania życzeń. Wielu posłów wychodziło wtedy "po angielsku" - powiedział poseł PSL.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wzrosła liczba niewierzących polityków

Kolejny powodem, dla którego w Sejmie nie odbędzie się dzielenie opłatkiem, może być antykościelna postawa niektórych posłów . Część polityków głośno mówi, że wiara powinna znajdować się tylko i wyłącznie w świątyniach , a nie w instytucjach państwowych.

Potwierdzają to wiadomości Polskiej Agencji Prasowej, która w 2019 roku zapytała w Sejmie posłów o spotkanie opłatkowe . Wybrani politycy nie byli przypadkowi. PAP zwrócił się z prośbą o komentarz do posłów, którzy podczas ślubowania nie zdecydowali się na dodanie "tak mi dopomóż Bóg".

- Jak ktoś chce się spotykać, niech się spotyka, ale beze mnie - stwierdziła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Zobacz także: rząd zaprezentował projekt dodatku osłonowego

Opozycja wskazuje, że rząd się boi

Wśród stanowisk, do których dotarła "Rzeczpospolita" pojawia się również stwierdzenie, że partia rządząca zdecydowała się zrezygnować z dzielenia się opłatkiem ze względu na napięcia i obawy w swoim własnym obozie politycznym .

- Spotkanie opłatkowe byłoby przesunięciem o krok nonszalancji dotyczącej Covid-19 w Sejmie, która obecnie przejawia się w wielogodzinnych głosowaniach, podczas których oddychamy tym samym powietrzem. Jednak nie sądzę, by władze klubu PiS kierowały się wyłącznie pandemią - powiedział rzecznik PO, Jan Grabiec.

Polityk wskazuje, że brak opłatka w Sejmie jest ściśle powiązane ze zrezygnowaniem z zapalenia świec w związku ze świętem Chanuka . W tym roku na ten gest zdecydował się Andrzej Duda, ale w parlamencie tradycji zabrakło. Prezydent został mocno skrytykowany m.in. przez Konfederację .

- To lęk przed antysemitami we własnym obozie - stwiedził Jan Grabiec. Odwołanie zapalenie świec było ukłonem w stronę radykalnej prawicy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: rp.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport