W jakie świąteczne przesądy wierzą Polacy? Łuska karpia w portfelu to nie koniec
Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są liczne przesądy, które mają przynieść nam szczęście i dobrobyt na nadchodzący rok. Wśród tych związanych z finansami Polacy propagują nie tylko tradycyjne trzymanie łuski z karpia w portfelu. Oto co jeszcze ma nam zapewnić dostatek.
Świąteczne przesądy, które mają zapewnić nam bogactwo
Świąteczne przesądy zdecydowana większość z nas traktuje z przymrużeniem oka, jednak nadal w wielu domach są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia . Tradycyjne rytuały w dużej mierze zależą od danego regionu Polski, jednak ten najbardziej popularny – łuska z karpia trzymana w portfelu – obowiązuje praktycznie w całym kraju. Okazuje się, że to nie koniec. Polacy kultywują również inne finansowe przesądy.
Łuska z karpia w portfelu to nie wszystko, oto najważniejsze świąteczne przesądy
Moc przesądów sprawia, że mimo iż nie wszyscy wierzą w ich sprawczość, to kultywują tradycję. Mówi się, że pewne rytuały mogą zapewnić szczęście, dostatek pieniędzy i dobrobyt. Zdecydowanie najbardziej popularnym przesądem jest łuska z karpia, którą chowamy do portfela. Ten patent ma przyciągać do nas pieniądze i chronić przed ich utratą w nadchodzącym roku. Tradycja zobowiązuje, by podczas Wigilii schować łuskę ze świątecznej ryby w naszym portfelu. Okazuje się, że przesądów związanych z finansami, które wciąż kultywowane są w polskich domach, jest znacznie więcej.
Świąteczne przesądy związane z finansami
Bardzo popularną tradycją jest również wkładanie monety do uszek, lub pierogów. Gospodyni domowa robi to podczas przygotowywania tych tradycyjnych dań, a szczęśliwiec, któremu podczas wigilijnej kolacji trafi się taka moneta, może myśleć o dostatku i bogactwie w nadchodzącym roku.
Niektórzy ten zwyczaj nieco umodelowali i zamiast ryzykownie umieszczać monetę w potrawie, kładą ją pod talerz. Ten symbol również ma przynieść dostatek, jednak schowany pod zastawą chroni nasze zęby przed ewentualną przykrą niespodzianką.
W Polsce wciąż istnieje również przesąd, że w Wigilię pod żadnym pozorem nie powinno się pożyczać pieniędzy. Mówi się, że gdy opuszczają one nasz dom, jest to niedobry znak finansowy na przyszły rok. Nie zaleca się zatem ich pożyczania.