Goniec.pl
szkola-lekcje-zdrowia

Unsplash.com/Ivan Aleksic (zdjęcie ilustracyjne)

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia określającego wykaz lektur z języka polskiego

21 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

W piątek 20 sierpnia w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia określającego wykaz lektur z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia. Zmiany wejdą w życie 1 września bieżącego roku, czyli wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Ogłoszone zmiany będą dotyczyć głównie lektur uzupełniających, a w przypadku klas nauczania zintegrowanego - propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania. Wiele lektur zniknęło ze spisu.

policja

Pomorze: Wypadek ekipy TVP, auto kompletnie zniszczone. Rannych dziewięć osób

CZYTAJ DALEJ

Wielkie zmiany dla najmłodszych

Uczniowie klas I-III nie będą czytali między innymi: „Zaczarowanej zagrody” Aliny Centkiewiczowej i Czesława Centkiewicza, książki „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej, „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego oraz „Sposobu na Elfa” Marcina Pałasza.

Najmłodsi uczniowie poznają w zamian lektury takie jak: „Wścibscy” Doroty Gellner, „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Julity Grodek, „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” Toma Justyniarskiego oraz fragmenty książki „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” Piotra Kordyasza.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do kanonu lektur wejdą również dzieła: „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” Zofii Kossak-Szczuckiej, „Piaskowy Wilk” Asy Lind, a także „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Zmiany dotkną też starszych uczniów

Z listy lektur uzupełniających dla klas IV-VI szkoły podstawowej usunięto kultową powieść Karola Maya „Winnetou”, a w klasach VII-VIII książkę Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”.

Spis lektur rozszerzono jednak o pozycje takie jak: „Pinokio” Carla Collodiego, „Zwiadowcy” Johna Flanagana, „Rzeka” Emilii Kiereś, „Topsy i Lupus” Zofii Kossak-Szuckiej, „Klechdy sezamowe” Bolesława Leśmiana, „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a, „Tecumseh” Longina Jana Okonia, „Słoń Birara” Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, „Czerwona kartka dla Sprężyny” Jacka Podsiadło oraz „Posłaniec króla” Louisa de Wohl.

W klasach VIII do kanonu lektur uzupełniających przesunięto „Ziele na kraterze” Melchiora Wańkowicza. Licealiści nie będą czytać także między innymi „Mitologii” Jana Parandowskiego. Zmieniła się lista zalecanych dzieł teatralnych i filmowych.

Nowelizacja wprowadza do szkół na przykład: „Kronikę książąt polskich”, „Listy do matki” Juliusza Słowackiego, „Listy z podróży do Ameryki” Henryka Sienkiewicza, powieść „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego oraz „Władcę pierścieni. Drużynę pierścienia”  Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Rozporządzenie zmienia także zalecenie realizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej, co ma pozwolić dyrektorom na układanie optymalnych planów lekcji. Zajęcia WDŻ są obligatoryjne z mocy rozporządzenia do realizacji w szkołach. Rodzice mogą jednak zdecydować o uczestnictwie dziecka w tych zajęciach.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Pogrzeb arcybiskupa Henryka Hosera. Przy trumnie stali funkcjonariusze straży pożarnej

  • Kasia Dziurska założyła na ślub odważną kreację. Wpadka wywołała burzę, przesadziła?

  • Dziś o 14:00 w Gdańsku ruszy Marsz Równości. Na miejscu kilkuset policjantów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dziennik Ustaw

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >