Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > "Ustawa Kamilka" przegłosowana. Nie wszyscy ją poparli
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.07.2023 10:56

"Ustawa Kamilka" przegłosowana. Nie wszyscy ją poparli

sejm
Wojciech Olkusnik/East News, Facebook

Wczoraj w Sejmie posłowie zdecydowali o uchwaleniu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tzw. „ustawę Kamilka”. Ma ona wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą, przewiduje szereg nowych rozwiązań, m.in. wdrożenie standardów ochrony dzieci, obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy czy wprowadzenie kwestionariusza oceny ryzyka. Przeciwko nowym przepisom zagłosowali jedynie posłowie z Konfederacji oraz Wolnościowcy, którzy wcześniej ją opuścili.

„Ustawa Kamilka” przegłosowana

Debata nad koniecznością zwiększenia ochrony dzieci pojawiła się po tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Przyjęta ustawa miała poparcie niemal całej izby niższej. W Sejmie za jej przyjęciem zagłosowało 441 posłów - 227 z klubu PiS, 123 z KO, 42 z Lewicy, 24 z Koalicji Polskiej, 6 z Polski2050, 4 z Porozumienia, 3 z Kukiz'15, 3 z LD oraz 6 niezrzeszonych w tym m.in. Hanna Gill-Piątek oraz Michał Wypij, Łukasz Mejza i Wojciech Maksymowicz.

Przeciwko zagłosowało 11 posłów. 8 z Konfederacji oraz 3 z koła Wolnościowców. Od głosu wstrzymał się Paweł Szramka. 7 parlamentarzystów nie wzięło w ogóle udziału w głosowaniu. Teraz „ustawa Kamilka” trafi do Senatu, a następnie do prezydenta Andrzeja Dudy.

Grzegorz Kajdanowicz czekał na sam koniec "Faktów". Widzowie TVN usłyszeli zaskakujące słowa

Nowelizacja ustawy o przemocy wobec dzieci

Posłowie przyjęli wcześniej 16 poprawek doprecyzowujących, w których przewidziano między innymi, że organy, instytucje czy organizacje społeczne lub inne podmioty są zobowiązane do udzielenia informacji o danym dziecku na wniosek reprezentanta tego dziecka, ustanowionego wcześniej przez sąd, w przypadku, gdy żadne z rodziców nie może go reprezentować.

Dodano również zapis mówiący o tym, że „kto, będąc zobowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, nie wykonuje tego obowiązku, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”. Kara grzywny za nagminne niestosowanie się do tego zapisu wynosić będzie nie mniej niż tysiąc złotych.

Wprowadzenie poprawek i nowych przepisów bardzo zgodnie jak nigdy poparły niemal wszystkie ugrupowania polityczne. Nowe zmiany w przepisach zostały wcześniej poparte również przez 23 instytucje i organizacje pozarządowe.

„Będzie zespół, który to będzie analizował”

Przegłosowana przez Sejm nowelizacja ustawy zakłada także wdrożenie jasnych ścieżek postępowania w przypadku podejrzenia krzywdy u dziecka w wyniku przemocy domowej lub ze strony członków personelu czy rówieśników. Wprowadzony ma zostać kwestionariusz zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, który będzie wykorzystany przez pracowników socjalnych, służby, czy pracowników ochrony zdrowia. 

- Jest to bardzo ważne rozwiązanie – analiza przypadków krzywdzenia, jeśli dojdzie do śmierci dziecka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Będzie zespół, który to będzie analizował. Abyśmy byli mądrzy przed szkodą, aby system był naprawiany - mówił w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. 

8-letni Kamil z Częstochowy zmarł 8 maja 2023 roku. Jego tragedia wstrząsnęła niemal całą Polską. Chłopiec był wielokrotnie maltretowany przez ojczyma, 27-letniego Dawida B.

Tagi: Sejm Polityka