USA nakłada sankcję na Polskę. Kraj "drugiej kategorii"
Joe Biden w jednej z ostatnich decyzji za swojej kadencji wpisał Polskę na listę krajów objętych pewnymi restrykcjami. Na reakcję polskiego rządu nie trzeba było długo czekać. “Polska ambasada zwróciła się do administracji USA z prośbą o wyjaśnienia” - powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Joe Biden zadecydował. Polska z ważnym ograniczeniem
Joe Biden będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych jeszcze przez kilka dni. W poniedziałek, 20 stycznia odbędzie się bowiem zaprzysiężenie Donalda Trumpa. W jeden z ostatnich decyzji administracja przedstawiciela demokratów zdecydowała się na zaskakujący ruch nakładając na Polskę pewne sankcje. Nasz kraj nie jest jednak jedynym w Europie, którego dotknęły amerykańskie restrykcje.
ZOBACZ: "Ustąpiliśmy Kościołowi". Wiadomo, co z lekcjami religii, jest duże zaskoczenie
Zasłabł podczas kolędy, lekarze długo walczyli o jego życie. Niestety, nie żyje uwielbiany ksiądz Oni tak na serio. Nagle na antenie Polsatu założyli się o 1000 złotych, poszło o Szymona HołownięPolska została objęta restrykcjami
Resort handlu USA ogłosił decyzję o ograniczeniu eksportu amerykańskich czipów AI do wybranych krajów. Restrykcjami objętych zostało kilkanaście państw członkowskich UE - wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Austria, Szwajcaria czy Portugalia. Limity nie obowiązują jednak “18 kluczowych sojuszników i partnerów” - podkreślono w komunikacie Białego Domu. Sprawę stara się wyjaśnić Ambasada RP w Stanach Zjednoczonych.
ZOBACZ: Bogdan Rymanowski ze śmiechu o mało nie spadł z krzesła. Ależ wpadka Sasina
Sankcje USA. Jest reakcja polskiego rządu
Decyzja administracji Stanów Zjednoczonych w sprawie zasad eksportu mikroprocesorów typu GPU, jest dla mnie niezrozumiała i nie opiera się na żadnych merytorycznych przesłankach - napisał w mediach społecznościowych minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Szef resortu cyfryzacji przekazał, że zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o “podjęcie stanowczych i pilnych działań w tej sprawie”.
Państwa Unii Euroepjskiej w relacjach z USA powinny być traktowane w ten sam sposób. Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji rozmawiali już z Komisją Europejską i osobiście zwrócę się również do komisarz Henny Virkkunen o podjęcie zdecydowanych działań - zapowiedział Gawkowski.
Tymczasem wiceminister cyfryzacji Dariusz StanderskipPrzekazał, że polska ambasada zwróciła się do administracji USA z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. Zwrócił też uwagę, że przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała Komisja Europejska. Wspólne oświadczenie w sprawie amerykańskich sankcji wydali wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen i komisarz Marosz Szefczovicz. "Uważamy, że w interesie gospodarki i bezpieczeństwa USA leży również, aby UE kupowała od USA zaawansowane układy sztucznej inteligencji bez ograniczeń: ściśle współpracujemy, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, i stanowimy dla USA szansę gospodarczą, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa" - napisali.
Na ruch USA zareagował także polski informatyk, doktor habilitowany nauk matematycznych Piotr Sankowski podkreślając, że "Polska została zaliczona do "drugiej kategorii państw". "Jednak ta mapka okazała się prawdą! A my w Polsce nie powinniśmy myśleć o jakiś globalnych zastosowaniach AI" - napisał były prezes IDEAS NCBR udostępniając mapkę agencji Bloomberg, pokazującą skalę restrykcji w Europie.