Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Już w marcu rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.10.2021 18:22

Już w marcu rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Od marca część odbiorców telewizji naziemnej może zostać pozbawionych dostępu do ulubionych programów. Sygnał DVB-T zostanie zastąpiony nadawaniem na DVB-T2. Niektórzy będą musieli dokupić nowy dekoder, gdyż stary nie będzie w stanie dostarczać właściwego sygnału.

Już w marcu rozpoczyna się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Brak przystosowania się do nowej technologii sprawi, że z dnia na dzień zniknie dostęp do programów telewizyjnych.

Ostateczny termin wyłączenia DVB-T w całej Polsce to 30 czerwca 2022 roku. Jednak przejście na DVB-T2 będzie miało charakter stopniowy, ale pierwsze regiony objęte planem, już na wiosnę przyszłego roku nie będą mogły odbierać telewizji na starych zasadach.

Pasmo DVB-T zacznie znikać już w marcu

DVB-T pojawiło się w Polsce w 2013 roku i wraz z początkiem 2022 roku rozpocznie się jego historyczny koniec. Izba Komunikacji Elektronicznej szacuje, że zmiana na DVB-T2 dotknie nawet 2 miliony Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powodem nagłej decyzji o zmianie sposobu nadawania telewizji naziemnej jest 5G. Rozbudowa tej sieci zabiera część pasma zajmowanego obecnie przez DVB-T.

W centrum sprawy znajduje się pasmo 700 MHz. Obecnie wykorzystuje je telewizja, ale już niedługo to się zmieni. Rozbudowa 5G przyniesie ze sobą unowocześnienie łączności komórkowej. Pozytywnie odbije się to przede wszystkim na usługach oraz przemyśle.

Niektórzy będą musieli kupić nowy dekoder

Dekodery kupione w celu odbioru sygnału DVB-T nie pozwolą na odbieranie sygnału DVB-T2. Osoby mające starsze telewizory, które kupiły wcześniej specjalny dekoder do odbierania telewizji naziemnej, będą ponownie musiały odwiedzić sklepy.

Koszt nowego dekodera to około 100 złotych. W innej sytuacji znalazły się jednak osoby, które niedawno wymieniały telewizor, lub dopiero planują jego zakup.

- Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2) - poinformowali, cytowani przez money.pl, przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 - dodali eksperci UKE.

Producenci sprzętu elektronicznego mający w swojej ofercie telewizory deklarują, że od pewnego czasu wszystkie modele wyposażone są w nowszy dekoder pozwalający na odbiór sygnału DVB-T2.

DVB-T2 wygryzie platformy telewizyjne?

Eksperci oceniający zmianę sygnału nadawania telewizji na DVB-T2 skupiają się przede wszystkim na podkreśleniu skoku technologicznego. Chodzi przede wszystkim o różnice w jakości dostarczanego obrazu.

Niektórzy wskazują, że następca DVB-T będzie mógł zagrozić nawet platformom telewizyjnym. DVB-T2 pozwoli na dostarczanie obrazu w jakości HD mimo posiadania zwykłej anteny.

Drugą istotną kwestią jest to, że telewizja naziemna jest bezpłatna. Wielu odbiorców skuszonych dobrą jakością programów może zdecydować się na zrezygnowanie z dotychczasowych abonamentów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Tagi:
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów