Tyle kosztuje opieka nad seniorem. "Temat starości nie jest medialny"
Opieka nad osobami starszymi pozostaje w Polsce tematem marginalnym. Temat pojawia się cyklicznie przed wyborami, po czym znika na długi czas. - Jeśli nie zmienimy podejścia jako społeczeństwo, już w niedalekiej przyszłości ten błąd będzie nas dużo kosztował - ostrzega w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Tomasz Piłat z Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.
Dużym problemem Polaków jest to, że profesjonalna opieka nad seniorem kosztuje niemało. Zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna to koszt rzędu czterech tysięcy złotych miesięcznie. Dla wielu rodaków to miesięczne wynagrodzenie.
Jak wygląda opieka nad seniorem w Polsce?
- Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy opiekuńczej, która zapewni ciągłość opieki i odpowiednie wsparcie dla opiekuna, będzie jeszcze droższe. Do tego dochodzą koszty potrzebnych sprzętów, środków higieny, lekarstw, rehabilitacji itd. Niewiele polskich rodzin może pozwolić sobie na taki wydatek - mówi Tomasz Piłat w rozmowie z portalem Wirtualna Polska. - Osoby, których nie stać na profesjonalną opiekę domową, starają się znaleźć kogokolwiek, kto byłby skłonny wykonywać tego typu pracę na czarno - dodaje.
Wybieranie takiego rozwiązania może być niestety niebezpieczne dla seniora. - Trzeba wiedzieć, jak to robić, by nie wyrządzić podopiecznemu krzywdy, ale też samemu sobie. Często opiekunowie amatorzy po dwóch, trzech latach pracy mają uszkodzony kręgosłup i sami wymagają opieki - zaznacza ekspert. Nie bez znaczenia jest także kondycja psychiczna opiekuna, który może czuć się przytłoczony problemami podopiecznego.
Warto podkreślić, że w naszym kraju całodobowa opieka domowa nie jest finansowana przez państwo. - Jedyne formy dofinansowania, które są mi znane, to tzw. dodatek pielęgnacyjny oraz zasiłek pielęgnacyjny. Mówimy tutaj jednak o kwotach rzędu kilkuset złotych miesięcznie, które w żaden sposób nie pomagają rozwiązać problemu - tłumaczy Tomasz Piłat. Opiekunowie seniorów nie mogą liczyć też na wsparcie informacyjne.
Wielu Polaków musi rezygnować z pracy zawodowej i życia prywatnego, by opiekować się chorymi rodzicami czy rodzeństwem. - Dlatego odciążenie opiekunów rodzinnych od zajmowania się podopiecznymi jest ważne z punktu widzenia interesu państwa, któremu powinno zależeć, aby utrzymać na rynku pracy jak najwięcej osób - podsumowuje ekspert w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Pan młody nagle przerwał wesele i kazał zajrzeć gościom pod talerze. Zemścił się na żonie
Na tym zdjęciu jest kot. Tylko 1 proc. internautów potrafi go znaleźć w mniej niż 5 sekund
Prosty trik z oknem, dzięki któremu zimą zaoszczędzisz pieniądze. Wystarczy zwykły klucz
Źródło: Wirtualna Polska