Goniec.pl
Unsplash/Jonas Leupe

Unsplash/Jonas Leupe

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska mają dość. Wydały wspólne oświadczenie

25 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska mają dość. Wszystkie cztery stacje poczuły, że w stosunku do TVP ich prawa są ograniczane. Miarka się przebrała w kwestii dostosowywania standardu telewizji naziemnych. Czterech konkurentów rynkowych dogadało się przeciwko publicznemu nadawcy.

Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji oznaczają, że wielu widzów korzystających z innych standardów nie będzie miało możliwości oglądać innych telewizji niż TVP. Jak się okazało, wprowadzane zmiany wyglądają zupełnie inaczej niż przypuszczano.

tvp tvn polsat puls

Miliony Polaków zasiądą przez telewizorami. W weekend TVN, Polsat i TVP wyemitują wielkie hity

CZYTAJ DALEJ

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska mają dość. Wydały wspólne oświadczenie

Zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej, choć nie budzą wielkich emocji wśród widzów, mają ogromne znaczenie dla niektórych stacji. Proces wprowadzania nowych standardów telewizji naziemnej miał być możliwie wydłużony, by nie tylko telewizja publiczna, ale również komercyjni nadawcy mieli szansę na to, by dostosować się do nowych reguł i standardów wyznaczonych m.in. przez Unię Europejską.

Okazało się jednak, że zmiany zaczęły przebiegać zbyt szybko nawet mimo poczynienia wcześniejszych ustaleń. Władze TVN, Polsatu, TV Puls i Kino Polska postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i wyrazić przysłowiowe już "zaniepokojenie".

- 27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2 - przekazano.

Screen TVP / Pytanie na Śniadanie

Andrzej Łapicki ożenił się z młodszą o 60 lat. Zaskakujące, co zrobiła tuż po jego śmierci

CZYTAJ DALEJ

To oznacza w skrócie, że telewizje nie zdążyły się jeszcze przystosować do nowych standardów, a i tak zostaną odłączone od nadawania w starym standardzie. Tego problemu nie będzie miało TVP.

- Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych - pisały władze telewizji w dalszej części oświadczenia.

TVP i KRRiT po raz kolejny złamały zasady, które same wcześniej ustaliły, stawiając na nieuczciwą konkurencję? Brzmi dokładnie jak coś, co mógłby zaplanować publiczny nadawca, odcinając tym samym kupony od zarządzania Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. 2,5 mln widzów skazanych będzie na oglądanie TVP, jeśli pozostaną wciąż przy starym sygnale.

- Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną - oświadczyli właściciele.

Należy przypomnieć, że zgodnie z prawem wskazane telewizje mają obowiązek udostępniać swoje kanały główne za darmo. W wyniku machinacji i ta możliwość zostanie im zabrana. Zaproponowano jednak pewne rozwiązanie.

- Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców - podsumowali komercyjni nadawcy.

Albo wóz, albo przewóz - rekompensata albo ograniczenie powinno dotknąć również TVP. Czy takie rozwiązanie zostanie jednak w ogóle wzięte pod uwagę? Dla telewizji publicznej to moment przewagi, którą Jacek Kurski z pewnością postanowi wykorzystać. Zdaje się więc, że mimo protestów, już niebawem niektórzy widzowie będą mogli przełączać jedynie między kanałami TVP.

Pawel Wodzynski/East News

Maciej Kurzajewski pławi się w dobrobycie. Tak mieszka i żyje prezenter TVP

Maciej Kurzajewski od kilku miesięcy jest na ustach wszystkich. Plotki wokół jego romansu z Katarzyną Cichopek nie ustają. Para jest pilnie obserwowana przez media, które są przekonane o tym, że mimo zaprzeczeń ze strony prezentera telewizji śniadaniowej, Cichopek i Kurzajewski czują do siebie miętę.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Wyszło, jak naprawdę wygląda życie Tomasza Kammela. „Po miesiącu sporo się poprawiło”

  • Wielki hit już wieczorem w TVP. Stacja wyemituje film "Oh, Karol"

  • Klaudia El Dursi zdradziła, że jest chora. „Leczenie jest ciężkie i nieprzyjemne”

Źródło: Goniec.pl

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Tricolors/East News

Gwiazdy

Piotr Kraśko nie wróci do „Faktów”? Złe wieści dla skompromitowanego dziennikarza

Czytaj więcej >
Poszukiwania i śmierć Piotra Woźniaka-Staraka wstrząsnęły całą Polską. Dziś obchodzimy rocznicę jego śmierci.
(fot. TRICOLORS/East News)

Gwiazdy

Piotr Woźniak-Starak zmarł w tragicznych okolicznościach. Tym żyła cała Polska. Dziś obchodzimy rocznicę jego śmierci

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Patrycja Markowska zdradziła smutne informacje na temat ojca. Lider zespołu Perfekt wróci na scenę?

Czytaj więcej >
fot. TRICOLORS / East News

Gwiazdy

Anna Popek zdradziła, co sądzi o inflacji. Gwiazda TVP opowiedziała o plusach drożyzny

Czytaj więcej >
Unsplash/@glenncarstenspeters

Gwiazdy

Dziś w tv 3. dzień Top of the Top Sopot Festival. 25-lecie TVN w Operze Leśnej. Co jeszcze obejrzeć w czwartek?

Czytaj więcej >
MARCIN WZIONTEK / SE / EAST NEWS

Gwiazdy

Magdalena Ogórek pochwaliła się "sukcesem" córki, zatuszowała istotny szczegół. Prawda szybko wyszła na jaw

Czytaj więcej >