Trwają przygotowania do akcji uświadamiającej Polaków ws. szczepień. NFZ może do nas zadzwonić
Polacy, którzy do tej pory nie skorzystali z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mogą spodziewać się telefonu w tej sprawie. Minister Niedzielski zapowiedział, że przedstawiciele NFZ będą dzwonić do niezdecydowanych obywateli i przeprowadzać z nimi „rozmowy uświadamiające”.
NFZ będzie namawiał na szczepienie przeciwko COVID-19
Narodowy program szczepień jest już w końcowej fazie, jednak rząd wciąż aktywnie zachęca Polaków, by skorzystali z możliwości przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Wśród działań, jakie zostaną podjęte w najbliższym czasie w tej sprawie, minister zdrowia Adam Niedzielski wymienił m.in. kampanię profrekwencyjną „Ostatnia prosta”.
Zapowiedziana kampania ma być prowadzona zarówno w internecie, jak i za pomocą plakatów w przestrzeni publicznej. Dodatkowo do szczepień wciąż zachęcają niezdecydowanych lekarze rodzinni, a według zapowiedzi szefa resortu zdrowia, już niedługo zaczną to robić telefonicznie.
Obecnie trwa przeglądanie baz danych placówek medycznych i wyszukiwanie osób, które do tej pory nie zarejestrowały się na szczepienie. Listy te następnie trafią do przedstawicieli NFZ, którzy będą telefonować do niezdecydowanych osób i przeprowadzać z nimi „rozmowy uświadamiające”, mające na celu zachęcenie ich do przyjęcia preparatu.
- Lekarze z przychodni mają namawiać swoich pacjentów do szczepień COVID. Do niezaszczepionych będą też dzwonić doradcy z NFZ i proponować, żeby się zarejestrowali - pootwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM.
Obecnie szczepienia są już udostępnione dla wszystkich dorosłych obywateli, a także 16 i 17-latków, którzy mogą skorzystać z preparatu za zgodą rodziców. Z danych NFZ wynika jednak, że do tej pory aż 19 mln osób nie zarejestrowało się szczepienie.
Doradcy NFZ w czasie telefonów do niezdecydowanych Polaków mają nie tylko przedstawić im korzyści płynące z przyjęcia szczepionki, ale również rozwiać wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa preparatów, a także identyfikować „problemy, jakie oni mają z dostępnością”.
Wśród seniorów powyżej 60 roku życia co najmniej jedną dawkę preparatu przyjęło do tej pory 62 proc. Polaków. To właśnie do pacjentów z tej grupy wiekowej, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienie, lekarze mają dzwonić w pierwszej kolejności.
W czwartek 20 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce wykonano łącznie 16 812 136 szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest obecnie 4 995 207 osób.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Minister Zdrowia objęty dodatkową ochroną po incydencie w bloku, w którym mieszka
-
14-latka podała obcej kobiecie dziecko i szybko uciekła. Jest nagranie
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Gazeta Pomorska