Goniec.pl
protest medykow

Pawel Wodzynski/East News

Trwa protest medyków. Spod Ministerstwa Zdrowia poszli pod Pałac Prezydencki

11 Września 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Dziś w południe rozpoczął się protest medyków zapowiadany od tygodni. Policja początkowo szacowała, że zebrało się ok. 1000-1200 osób. Z każdą minutą przybywało kolejnych uczestników. Protestują nie tylko lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy, ale też m.in. diagności laboratoryjni czy też fizjoterapeuci. Zebranych wspiera także Agrounia. Spod Ministerstwa Zdrowia pochód przeszedł pod Pałac Prezydencki.

Dziś rano minister zdrowia, Adam Niedzielski, zaprosił medyków na rozmowy. Protestujący chcą, aby to premier Mateusz Morawiecki spotkał się z nimi. W związku z tym pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów powstanie Białe Miasteczko i tam też zakończy się protest.

art-metrano-nie-zyje (1)

Nie żyje aktor Art Metrano

CZYTAJ DALEJ

Medycy protestują

- Wraz z zaproszeniem do kontynuacji rozmów przedstawiam oszacowanie postulatów komitetu protestacyjnego - dodatkowe 100 mld zł w 2022 r. oraz ponad 25 mld zł jeszcze w tym roku. Oznaczałoby to konieczność podwojenia nakładów i przekroczenie 10% PKB - napisał dziś na Twitterze Adam Niedzielski

Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP, przed ruszeniem pod Ministerstwo Zdrowia przypomniała zgromadzonym o zachowaniu dystansu, założeniu maseczek i zachowywaniu się pokojowo. Tłum ma ze sobą wuwuzele, syreny i transparenty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Całe wydarzenie przebiega pokojowo, przemawiają przedstawiciele wielu zawodów medycznych. Wśród protestujących pojawiły się także dość wymowne kukły - przedstawiają szkielety w trumnach i na wózkach inwalidzkich.

Protestujący domagają się m.in. zmian w wynagrodzeniach, zwiększenia zatrudnienia pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego, a także wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy. Chcą również, by przedstawiciele wymienionych zawodów mieli zapewniony status funkcjonariusza publicznego. Domagają się także uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodów medycznych.

Przemawiający domagają się lepszej organizacji systemu, większego nakładu środków finansowych oraz możliwość pracy bez konieczności wyrabiania nawet 400 godzin miesięcznie. Padło zdanie, że polscy pacjenci mają prawo być leczeni przez wypoczętych lekarzy.

Protestujący po godzinie 13:00 dotarli pod Pałac Prezydencki. Cały czas towarzyszy im policja, a przewodniczący protestu przypominają, aby zachowywać się kulturalnie i zachowywać odstęp.

Pod budynkiem zaapelowano o minutę ciszy dla koleżanek i kolegów z zawodów medycznych, którzy zmarli z powodu epidemii COVID-19. Wyłączono trąbki, zamilkły wuwuzele.


Tylko 1% największych bystrzaków zdobędzie 6/6. Zagadki, na których polegli nawet najlepsi

Pytanie 1 z 6

Ile osób żyje obecnie na całym świecie?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, rynekzdrowia.pl

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Jerzy Targalski

Wiadomości

Nie żyje doktor Jerzy Targalski, zasłużony działacz opozycyjny

Czytaj więcej >
sg

Wiadomości

Zwłoki ciemnoskórego mężczyzny na Podlasiu. Straż Graniczna ratowała uchodźców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zainicjował zmiany w prawie. Będą odszkodowania za naruszenie więzi rodzinnej

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Czytaj więcej >
nowa metoda oszustów

Wiadomości

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

Czytaj więcej >