Trudno uwierzyć, jakie będzie tegoroczne lato. Takich prognoz nie było już od lat
Bieżący rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o pogodę. Sytuacja nie ulegnie zmianie podczas nadchodzącego lata, które w opinii wielu synoptyków, ma zaskoczyć wiele osób. Eksperci już teraz biją na alarm. Poznajcie szczegóły długoterminowej pogody, która w najbliższych miesiącach zagości do Polski.
Synoptycy nie mają wątpliwości. Czeka na wyjątkowe lato
Według najnowszych prognoz długoterminowych, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej , tegoroczne lato może znacząco odbiegać od tego, do czego przyzwyczaiły nas ostatnie lata. Średnie temperatury mogą widocznie przekroczyć dotychczasowe normy, co w praktyce może oznaczać dłuższe i bardziej intensywne fale upałów.
IMGW zastrzega jednak, że w przypadku prognoz długoterminowych, nie można przewidzieć występowania poszczególnych zjawisk. Synoptycy nie są w stanie określić kiedy i gdzie wystąpią konkretne burze czy upały - można jedynie mówić o ogólnych trendach i tendencjach pogodowych.
Co tak naprawdę czeka Polaków w najbliższych miesiącach?
Czerwiec zapoczątkuje upalne lato
Z prognoz IMGW wynika, że tegoroczne lato nie będzie miał stopniowego wejścia w temperatury - upalne dni pojawią się już w czerwcu. Dr Radosław Droździoł z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że średnia miesięczna temperatura na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej ukształtuje się powyżej normy wieloletniej z lat 1991–2020 . Jedynie w południowej Polsce wartości mogą mieścić się w jej granicach.
Lipcowe prognozy są jeszcze bardziej jednoznaczne – ciepło ma bowiem objąć cały kraj. Zdaniem eksperta, również w tym miesiącu średnia temperatura będzie wyraźnie wyższa niż w poprzednich latach , a suma opadów – choć mieszcząca się w granicach normy – może nie zrównoważyć długich okresów upalnej i suchej pogody.
Sierpień, zwykle nieco łagodniejszy, tym razem także nie przyniesie większego ochłodzenia. IMGW prognozuje, że upały mogą utrzymywać się do końca wakacji.
Upał niebezpieczny dla zdrowia. Eksperci ostrzegają
Wraz z prognozowanymi falami upałów rośnie ryzyko zdrowotnych konsekwencji, szczególnie dla osób starszych, dzieci i osób z chorobami przewlekłymi. Lekarze oraz służby sanitarne przypominają, że długotrwałe przebywanie w wysokich temperaturach może prowadzić do odwodnienia, udaru cieplnego, osłabienia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
GIS oraz Ministerstwo Zdrowia zalecają unikanie wychodzenia z domu w godzinach największego nasłonecznienia, picie dużych ilości wody, a także regularne schładzanie ciała i pomieszczeń.