Goniec.pl Wiadomości Nie żyje Tomasz Wójtowicz. Legendarny sportowiec miał 69 lat, do końca walczył o życie
materiały własne Iberion

Nie żyje Tomasz Wójtowicz. Legendarny sportowiec miał 69 lat, do końca walczył o życie

25 października 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Tomasz Wójtowicz nie żyje. Legenda polskiej siatkówki przegrała walkę z chorobą nowotworową. 69-letni sportowiec nie chciał dać za wygraną i zbierał pieniądze do przeprowadzenia nowatorskiej i bardzo drogiej terapii.

Zmarł Tomasz Wójtowicz . Jeden z najbardziej cenionych polskich sportowców odszedł w wieku 69 lat . Miał wielki apetyt na dalsze życie. Nie poddawał się, gdy usłyszał druzgocącą diagnozę lekarzy.

- Dzisiaj odszedł od nas mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce Tomasz Wójtowicz - czytamy w pożegnaniu Plus Ligi.

Tomasz Wójtowicz nie żyje, legenda siatkówki miała 69 lat

Tomasz Wójtowicz zapisał się na kartach polskiej siatkówki złotymi literami. Sportowiec od dawna walczył z chorobą nowotworową, a ta w ostatnim czasie wytoczyła cięższe działa.

Od jakiegoś w przypadku Tomasza Wójtowicza chemioterapia nie przynosiła efektów . Sportowa dusza siatkarza nie pozwoliła mu na zaakceptowanie porażki i podjął walkę o swoją przyszłość.

Szansa na dłuższe życie związana była z nowatorską terapią, a ta kosztowała krocie . Tomasz Wójtowicz zaczął zbierać pieniądze. Fundacja Rozwoju Lubelskiej Siatkówki im. Tomasza Wójtowicza za pomocą serwisu zrzutka.pl uruchomiła specjalną zbiórkę . Zebrane pieniądze miały zostać przeznaczone na rehabilitację oraz leczenie legendy polskiej siatkówki.

Wiadomości o śmierci przekazała rodzina siatkarza

- To był grom z jasnego nieba, bo nie było żadnych oznak. Gdy ktoś dobrze się czuje, jest na chodzie, a nagle dostaje taką wiadomość, nie jest to wesołe. Kiedyś nowotwór trzustki to był już kompletny wyrok, teraz są różne możliwości - wyznawał w szczerym wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" Tomasz Wójtowicz.

- Pojechałem do szpitala na badania i wyszło, że coś uciska drogi żółciowe. Podczas badania tomografem okazało się, że mam guza trzustki. Wszystko działo się tuż przed świętami, wybieraliśmy się na Wigilię do mamy mojej żony. Zamiast świętowania, pojechałem do Warszawy do szpitala - dodawał trzy lata przed śmiercią siatkarz.

Wiara w to, że pokona sportowiec nowotwór nie słabła do końca. Ostatecznie rodzina legendy siatkówki została zmuszona do przekazania najgorszej możliwej wiadomości . Tomasz Wójtowicz zmarł w wieku 69 lat.

Tomasz Wójtowicz cztery razy zdobywał mistrzostwo Europy

Na boisko w biało-czerwonych barwach wychodził aż 325 razy , a medal lądował na jego piersi nie raz. W czasie gry we włoskich zespołach siatkowych (m.in. w klubie Santal Parma w 1985 r.) uznawany był za najlepszego atakującego na świecie.

W 1972 r. Tomasz Wójtowicz był wicemistrzem Europy Juniorów w Hiszpanii, ale był to dopiero wstęp do jego wielkiej kariery. Cztery razy stawał na podium Mistrzostw Europy w siatkówce: w Belgradzie w 1975 r., w Helsinkach w 1977 r., w Paryżu w 1979 r. oraz w Berlinie w 1983 r. W reprezentacji Polski grał aż 11 lat .

Tomasz Wójtowicz był znanym siatkarzem nie tylko w Polsce. W 2000 r. w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) sportowiec wzięty został pod uwagę jako najlepszy siatkarz XX wieku (znalazł się w finałowej ósemce).

Rok przed śmiercią, w lutym zeszłego roku, Tomasz Wójtowicz został uhonorowany za swoje osiągnięcia. Siatkarz odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski .

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: przegladsportowy.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport