Widzisz tajemnicze znaki w śniegu? To może oznaczać jedno, Lasy Państwowe wydały komunikat
Lasy Państwowe za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliły się zdumiewającym zdjęciem przedstawiającym tajemnicze znaki na śniegu. Jak się okazuje, symbole te mają określone znaczenie i związane są z życiem jakie toczy się pośród runa leśnego, które latem jest wyjątkowo trudne do zauważenia.
Tajemnicze znaki w polskich lasach
Zima to czas, w którym część zwierząt kieruje się w stronę nieco cieplejszych krajów lub zapada w sen, by przeczekać wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne zalewające Polskę na dobrych kilka miesięcy. W tym też czasie mrozy spowijają leśne runo, które bardzo często przykrywa śnieg. Nie wszystkie jednak organizmy mogą skorzystać ze zmiany warunków do egzystowania i zdane są na trudy zimowego przetrwania.
Lasy Państwowe podzieliły się wyjątkowym zdjęciem przedstawiającym tajemnicze symbole pozostawione na śniegu, na które można się natknąć podczas leśnych wędrówek.
Udostępniony post wywołał niemałe poruszenie, które związane było z zagwozdką internautów, zastanawiających się skąd owe skomplikowane znaki pochodzą. Jak się okazuje, zima potrafi zaskakująco uchylić rąbka tajemnicy żyjących w runie leśnym zwierząt.
- Rosnące temperatury zaczęły odsłaniać ukryte pod wierzchnią warstwą śniegu znaki. Tworzą je różne, często skomplikowane wzory. Półkola, rozwidlenia, proste i falujące linie, tylko pozornie nie mają jednak żadnego znaczenia - można przeczytać na stronie Lasów Państwowych.
Jak tłumaczyli jednak leśnicy, są one niezwykle istotne dla "niewielkich ssaków, które ryją w śniegu tuż pod naszymi stopami" i nie są tak łatwe do zaobserwowania w swoim naturalnym środowisku.
Lasy Państwowe: "Jakoś żyć trzeba"
- Zima nie zima, jakoś żyć trzeba, a kto nie hibernuje, ten musi sobie jakoś radzić z przemieszczaniem w miejscami grubej pokrywie śnieżnej - wyjaśniali pracownicy Lasów Państwowych, którzy zachęcali, by wybierać się na leśne wędrówki w celu obserwacji tych fascynujących zjawisk.
- Skorzystajmy z niepowtarzalnej okazji, by choć w przybliżeniu zobaczyć, jak pod ziemią żyją te drobne zwierzęta. Wybierzmy się na spacer, popatrzmy pod nogi - bywa, że sieć tuneli odsłaniana przez odwilż może przyprawić o gęsią skórkę tych, którzy piszczą na widok gryzoni - dodawano na stronie.
Jak zwrócili uwagę dziennikarze portalu o2, wśród gryzoni, które nie zapadają w sen zimowy, można wyróżnić norniki, darniówki i znane niejednej osobie myszy, które chętnie nawiedzają gospodarstwa domowe w poszukiwaniu jedzenia. Oprócz nich bardzo często w polskich lasach można natknąć się na ryjówkowate, takie jak krety, rzęsorki, zębiełki czy ryjówki.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Przy drodze znaleziono ciało. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
-
Agata Młynarska weszła do restauracji i zaniemówiła. Gwiazda pokazała paragon grozy
-
Przy drodze znaleziono ciało. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
Źródło: Fb/Lasy Państwowe