Goniec.pl Wiadomości Tajemnicze chmury nad Warszawą. Wiemy, co oznaczają
twitter.com/MiastoUrsynow

Tajemnicze chmury nad Warszawą. Wiemy, co oznaczają

25 czerwca 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

W ciągu ostatnich dni w Polsce zaszło wiele zmian pogodowych. Nad Warszawą mieszkańcy zauważyli niedawno dziwne chmury. Okazało się, że to efekt burz, które przeszły przez kraj. Mowa o zjawisku mammatus, czyli wypukłościach w dolnych częściach chmur. Zachwyceni internauci opublikowali już mnóstwo pięknych zdjęć.

Na oficjalnym profilu Miasto Ursynów na Twitterze pojawiły się fotografie pokazujące, jak piękne zmiany pogodowe zaszły nad Warszawą w wyniku burz i nawałnic, które ostatnimi dniami przeszły nad niemal całą Polską. Na czym polega zjawisko mamma wyjaśnili Polscy Łowcy Burz.

Eksperci opowiedzieli o tym, że mammatus to zjawisko pogodowe, które polega powstawaniu wypukłości w dolnej części chmury burzowej Cumulonimbus. Polscy Łowcy Burz wyjaśnili, że najczęściej towarzyszą gwałtownym burzom. Czasem jednak mogą pojawić się także podczas słabszych wyładowań atmosferycznych.

Pogoda w Polsce nadal zaskakuje – nietypowe chmury nad Warszawą

Rzadkie zjawisko pogodowe pojawiło się nad warszawskim Ursynowem w czwartek 24. Mammatus można było dostrzec w godzinach południowych, gdy już burze oddaliły się od stolicy i skierowały się w stronę innych części kraju.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Niepokojąco dziwne niebo nad Warszawą. To mammatusy, chmury bąbelkowe – napisał na swoim Twitterze Bartosz T. Wieliński z „Gazety Wyborczej”.

– Na niebie w Warszawie wyjątkowe zjawisko mammatus – wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury. Na zdjęciach od słuchaczy niebo na Bemowie i w Wołominie – opublikowało Polskie Radio RDC.

Z relacji internautów wynika, że zjawisko mammatus pojawiło się także w innych rejonach Polski . Mieszkańcy, którzy doceniają takie nietypowe widoki, mieli tego dnia co podziwiać.

Jak powstaje to piękne zjawisko pogodowe?

To nietypowe zjawisko pogodowe powstaje w związku z ruchem powietrza, który występuje w górnej warstwie troposfery. Mammatus jest tak wyjątkowe i charakterystyczne, że nie da się go pomylić z żadnym innym typem chmur.

Potocznie nazywa się je chmurami bąbelkowymi ze względu na to, że przypominają wypustki czy też wymiona. Tak naprawdę to krople lodu lub kryształy lodu, które powstają podczas bardzo silnego napływu chłodniejszego powietrza nad ciepłe powietrze, które paruje i unosi się w górę.

Według meteorologów to wyjątkowo rzadkie zjawisko i specjaliści nadal nie są w stanie dokładnie opisać warunków, w jakich warunkach powstają. Najczęściej pojawiają się jednak u podstaw chmur Cirrocumulus, Cirrus, Altostratus.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Redaktor portalu Goniec.pl. Interesuje się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzył treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport