Strony Senatu padły ofiarą ataku hakerskiego. To pokłosie uchwały przeciwko Rosji?
Strony internetowe wyższej izby parlamentu w czwartek przestały działać. Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, oficjalnie potwierdził, że był to „silny atak hakerski”. Senackie serwery już wróciły do działania. Ten atak to pokłosie przyjętej przez senatorów w środę uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny? Polityk nie wyklucza tego powiązania.
Senat. Groźny atak hakerów
Około godziny 11 doszło do ataku hakerskiego, o czym poinformował marszałek Senatu, Tomasz Grodzki. Nie wykluczył, że powodem mogła być przyjęta w środę uchwała.
- Nie wiem, czy to wynika z naszej wczorajszej uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, czy to tylko koincydencja, ale trwa silny atak hakerski na nasze serwer y – mówił.
Polityk Platformy Obywatelskiej dodał, że informatycy skutecznie i intensywnie pracują nad usunięciem kłopotów z działaniem senackich stron. Po krótkim czasie Grodzki obwieścił, że strona Senatu już została przywrócona, a dokumenty potrzebne do pracy zasiadających w ławach instytucji senatorów zostaną im przekazane zgodnie z procedurą.
- Sprawozdania są drukowane, żeby senatorom je dostarczyć, a Internetem z zapasowego połączenia, żeby wysłać do senatorów zdalnych. Także pokazują mi, że jeszcze 10 minut to potrwa, ale sytuacja już - że tak powiem - zmierza ku dobremu – wyjaśnił marszałek.
Senat przyjął uchwałę uderzającą w międzynarodową pozycję Rosji. Padły mocne słowa
Pod obrady polskich polityków w środę weszła uchwała o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny . Za przyjęciem dokumentu zagłosowali wszyscy obecni na sali senatorowie .
W ramach uchwały wezwano społeczność międzynarodową do udzielenia większego wsparcia na rzecz Międzynarodowego Trybunału Karnego w związku z wojną na Ukrainie. Organ ten prowadzi bowiem dochodzenia w sprawie osób odpowiedzialnych za zbrodnie, do których dochodzi za naszą wschodnią granicą.
W uchwalonym dokumencie w ostry sposób wybrzmiało: „ 24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą ”. Zawarto w nim także takie sformułowanie, jak „ wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego ”. W konkretny sposób przedstawiono przestępstwa wojenne, jakich dokonuje się na terenie sąsiadującego z Polską kraju.
- Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności. Rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele: przedszkola, szkoły, teatry i osiedla mieszkaniowe. Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach – napisano w uchwale.
Wskazano również, że Polacy doskonale, bo z kart własnej historii, znają „wszystkie akty państwowego terroryzmu”.
- Europejczycy wierzyli, że nigdy już nie zagrozi im ludobójstwo i zbrodnie wojenne. Tymczasem Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów: stalinowskiego i hitlerowskiego. Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom – brzmiały słowa polityków zawarte w piśmie, w którym wielokrotnie podkreślano „ heroiczną obronę niepodległości przez obywateli Ukrainy, która wzbudziła podziw całego wolnego świata ”.
Aktualnie nie ma oficjalnego potwierdzenia, że za atakiem hakerskim na Senat stoją Rosjanie.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: Interia