Gwiazda programu „Nasz nowy dom” opowiedziała o kulisach swojej pracy Żródło: Zdjęcie ilustracyjne screen ipla.tv Nasz nowy dom, odc. 231 prod. Polsat

Smutne sceny w programie „Nasz nowy dom”. Martyna Kupczyk: „Widziałam wiaderka, które służą za toaletę”

1 Maj 2021 Irmina JachIrmina Jach

Martyna Kupczyk, która jest architektką programu „Nasz nowy dom” opowiedziała o realiach swojej pracy przy realizacji kultowego programu Polsatu. Rodziny, które odwiedzają członkowie ekipy, żyją w opłakanych warunkach. „Były sytuacje, że weszłam do domu i zobaczyłam wiaderko, które służyło za toaletę albo łóżeczko na szarej ścianie z jednym misiem na kołderce. To są obrazki, których się nie zapomina” - wspomina.

Martyna Kupczyk, która była rozmówczynią portalu Wirtualna Polska zdradziła, że realizacja każdego odcinka wiąże się z wielkimi emocjami. Członkowie ekipy programu „Nasz nowy dom” spotykają ludzi, którym w życiu nie powiodło się tak dobrze, jakby tego oczekiwali. Nierzadko warunki mrożą krew w żyłach realizatorów remontów.

Gwiazda programu „Nasz nowy dom” opowiedziała o kulisach swojej pracy

Martyna Kupczyk z dużym smutkiem wspomina sytuacje rodzin, które były zmuszone do pobierania wody ze studni i korzystania z przydomowego wychodka. Większość z nich nie miała dostępu do ciepłej wody i musiała grzać ją w dużym garnku na kuchence opalanej drewnem.

- Ostatnio weszliśmy do domu, w którym czuć było dym i nie dało się normalnie oddychać, a tam siedziała malutka dziewczynka w wózku… Oprócz niej dwójka dzieci. To był ich zapach codzienny, przerażające. Sama mam córkę… Pomyślałam, że tak nie może być - zwierzyła się architektka.

Gwiazda programu „Nasz nowy dom” uważa, że działania podejmowane przez pracowników Polsatu pozwalają Polakom nie tylko na odmianę warunków życiowych, ale także na odzyskanie pewności siebie i zyskanie motywacji do rozwoju osobistego. Uczestnicy mają poczucie, że wychodzą z marazmu.

Waldemar Kraska: Wyjazdy na majówkę mogą zahamować luzowanie obostrzeńWaldemar Kraska: Wyjazdy na majówkę mogą zahamować luzowanie obostrzeńCzytaj dalej

- W ten remont wkładane są ogromne pieniądze, rodziny widzą nasz wysiłek, nagle uśmiechnęło się do nich życie. Za tym może iść coś nowego. Mamy kontakty z niektórymi rodzinami i okazuje się, że ktoś zrobił prawo jazdy, ktoś znalazł pracę, dziecko nagle zaczęło się dobrze uczyć, bo ma swój kąt… Wreszcie coś im dało kopa - opowiadała Martyna Kupczyk.

Nierzadko zdarza się, że budynki, w których mieszkają uczestnicy programu, grożą zawaleniem. Konstrukcje mają zwykle po kilkadziesiąt lat i są spuścizną po przodkach. Aktualni mieszkańcy, ze względu na ciężką sytuację finansową, nie są w stanie przeprowadzić gruntownego remontu.

Zagrożenie stanowią także wspominane piece węglowe, w których rodziny palą pomimo braku odpowiedniej wentylacji. W gospodarstwach domowych wciąż brakuje podstawowych sprzętów sanitarnych, a członkowie rodziny korzystają z wiaderek służących za toaletę i myją się w plastikowych miskach.

Nastolatkowie i dzieci wychowane w takich warunkach marzą o bardzo przyziemnych rzeczach - pragną mieć własne łóżko, biurko i drzwi w pokoju, w którym odpoczywają po szkole. Wielu z nich przed interwencją Polsatu wstydziło się zapraszać do domu przyjaciół.

Katarzyna Dowbor i jej ekipa robią wszystko, by nawet najbardziej zaniedbane wnętrza zmieniły się w przytulne miejsca do życia. Ostatnio prowadząca oznajmiła rodzinie, że nie wyremontuje ich domu - postanowiła natomiast zaadaptować stodołę na budynek mieszkalny. Powodem był fatalny stan techniczny domostwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł