Sejmowa komisja zdecydowała ws. uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi
Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zadecydowała o uchyleniu immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi. Ostateczną decyzję wyda jednak Sejm. Głosowanie może odbyć się jeszcze w tym tygodniu.
Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych decydowała dziś o tym, czy przyjąć wniosek prokuratury o pozbawienie prezesa NIK immunitetu. Głosowanie zakończyło się stosunkiem 9:7.
Sejmowa komisja za uchyleniem immunitetu szefowi NIK
- Szopka Noworoczna PiS w sprawie prezesa NIK jedzie dalej… - napisała na Twitterze Katarzyna Kotula z Lewicy.
Komisja miała zająć się sprawą już we wtorek, ale rozstrzygnięcie zablokowali posłowie opozycji. Dziś również zwracali oni uwagę na wady formalne wniosku dot. pozbawienia immunitetu Banasia.Komisja Regulaminowa przyjęła wniosek prokuratury o pozbawienie prezesa NIK @marian_banas stosunkiem głosów 9:7. Szopka Noworoczna PiS w sprawie prezesa NIK jedzie dalej … pic.twitter.com/YCsi0f48k3
— Katarzyna Kotula (@KotulaKat) January 26, 2022
Przypomnijmy, że prokuratura chce postawić Marianowi Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym składania fałszywych oświadczeń majątkowych i deklaracji podatkowych. Szef NIK miał narazić Skarb Państwa na stratę ponad 50 tysięcy złotych.Wniosek o uchylenie immunitetu @marian_banas podpisała osoba nieupoważniona. Nie ma zarządzania Prokuratora Generalnego. Ziobro potwierdza upoważnienie do przekazania wniosku. Wniosek z wadami formalnymi, powinien zostać zwrócony przez Marszałek. Procedowanie bezprawne! pic.twitter.com/lTWwRTdqvV
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) January 26, 2022
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Z kolei wczoraj do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło kolejne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia. Złożył je jego zastępca Tadeusz Dziuba, z którym od miesięcy pozostaje w sporze.
Banaś: "To sprawa czysto polityczna"
Po wyjściu z wczorajszej komisji Marian Banaś wygłosił oświadczenie do mediów. - Przez ostatnie 2,5 roku stałem się celem bezwzględnych ataków służb specjalnych i związanych z nimi światem mediów - powiedział. Jak dodał, w całej nagonce chodzi o to, aby przedstawić go jako złego człowieka.
ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd
Szef NIK jest przekonany, że sprawa jego immunitetu jest "czysto polityczna", a za jej wymyśleniem stoi ścisłe kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Celem ataku ma być przede wszystkim NIK, "ostatnia, w pełni niezależna, konstytucyjnie umocowana instytucja".
Ostateczną decyzję podejmie Sejm
Zgodnie z ustawą o NIK wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie prezesa Najwyższej Izby Kontroli do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego składa się za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Prezes NIK posiada immunitet, który może zdjąć z niego jedynie Sejm. Zgoda zapada bezwzględną większością ustawowej liczby posłów. Głosowanie w tej sprawie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w czwartek.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Politycy PiS zdemaskowani? Nie wszyscy zaszczepili się przeciwko COVID-19
Ksiądz odwiedził akademik z kolędą. W jednym ze studenckich pokoi dokonał zaskakującego odkrycia
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Polsat News