Sanepid wycofuje ze sklepów Decathlon produkty marki APTONIA
Główny Inspektor Sanitarny wycofuje ze sprzedaży niektóre partie znanego produktu, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wszystko to z powodu zastosowania w produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Główny Inspektor Sanitarny przekazał, że został poinformowany przez firmę Decathlon sp. z o.o. o prowadzonym wycofaniu niektórych partii produktów marki APTONIA ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Uwaga na produkty APTONIA
Wycofaniu podlegają następujące produkty wprowadzone do obrotu w Polsce od 19 czerwca do 12 sierpnia 2021 roku włącznie :
-
APTONIA
Vitamins + Minerals, 30 tabletek, Smak pomarańczowy, nr partii L 21.140, L21.189
-
APTONIA
Salts Caps, 100 kapsułek, Elektrolity, nr partii L 21.182
-
APTONIA
Electrolytes Tablets "ECOSIZE", 2x20 tabletek, Smak cytrynowy, nr partii L 21.166
-
APTONIA
Electrolytes Tablets, 2x10 tabletek, Smak malinowy, nr partii L 21.188
-
APTONIA
Electrolytes Tablets, 2x10 tabletek, Smak cytrynowy, nr partii L 21.167
Decathlon sp. z o.o. wycofuje ze sprzedaży powyższe produkty i apeluje do klientów o ich zwrot . Stosowne komunikaty w tej sprawie zostały zamieszczone na stronie internetowej https://www.decathlon.pl/landing/wycofaneprodukty/_/R-a-wycofaneProdukty
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Wykaz zakwestionowanych partii i produktów, wraz ze zdjęciami, dostępny jest także na stronie GIS , pod adresem: https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wycofanie-niektorych-partii-produktow-marki-aptonia-ze-wzgledu-na-zastosowanie-skladnika-zanieczyszczonego-tlenkiem-etylenu
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania z rynku ww. partii produktów .
Niebezpieczny tlenek etylenu
Europejska Agencja ds. Chemikaliów sklasyfikowała tlenek etylenu jako substancję mutagenną, rakotwórczą i działającą szkodliwie na rozrodczość. Należy uznać, że obecność tlenku etylenu w żywności (czy składnikach wykorzystywanych do jej produkcji) niezależnie od stwierdzonego poziomu jest nieakceptowalna.
Regularne spożywanie produktów zawierających pozostałości tej substancji może wiązać się z potencjalnym ryzykiem wywoływania negatywnych skutków dla zdrowia konsumentów. Obecność tlenku etylenu w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Katarzyna Dowbor po roku odwiedziła rodzinę z programu. Zawiadomiła służby ws. traktowania psa
-
Witowice Górne: Nie żyje dwóch ojców, dzieci ciężko ranne. Wjechali pod autobus
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: gov.pl, pzh.gov.pl