Rzeczniczka PiS ujawniła, co w PiS sądzą o decyzji Dudy ws. lex TVN
Prezydent Andrzej Duda zawetował wzbudzającą kontrowersję nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anna Czerwińska przyznała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego są "zawiedzeni" postawą głowy państwa.
17 grudnia br. sejmowa komisja niespodziewanie wznowiła pracę nad tzw. lex TVN i przegłosowała kontrowersyjną nowelizację ustawy medialnej, która we wrześniu tego roku została odrzucona przez Senat. Nowela trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy i czekała na jego podpis.
Rzeczniczka PiS o prezydenckim wecie ws. lex TVN
Tuż po tegorocznych Świętach Bożego Narodzenia prezydent Duda ogłosił podczas swojego wystąpienia w Pałacu Prezydenckim, że nie podpisze nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Prezydenckie weto wywołało spore poruszenie zarówno po prawej, jak i lewej stronie sceny politycznej.
Decyzję prezydenta skomentowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anna Czerwińska. Posłanka zapewniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że członkowie partii rządzącej "szanują decyzję pana prezydenta", jednak przyznała także, że są nią "zawiedzeni".
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
- Oczywiście szanujemy decyzję pana prezydenta, jego prerogatywy, w tym prawo weta, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy zawiedzeni tą decyzją. Naszym zdaniem ustawa medialna wymaga doprecyzowania, aby prawo było stosowane zgodnie z taką samą praktyką, jak w innych państwach, bo przecież nie jest tak, że kapitał nie ma narodowości - powiedziała PAP Czerwińska.
Anna Czerwińska: "W ten sposób stajemy się państwem zależnym, niezdolnym do obrony swoich interesów"
Zdaniem rzeczniczki PiS obecnie obowiązująca ustawa medialna wymaga doprecyzowania, by "podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie omijały prawa". Odrzucona prezydenckim wetem nowelizacja miała wprowadzić zmianę, by wspomniane podmioty mogły posiadać udziały nieprzekraczające 49 proc. w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji.
- Państwa europejskie chronią swój rynek medialny przed nadmiarem kapitału zagranicznego, uznając ten obszar za strategiczny dla bezpieczeństwa i racji stanu. Uważamy, że Polska również, tak jak poważne państwa, powinna ten rynek chronić. W przeciwnym razie jest to podporządkowanie się innym państwom, ich interesom. W ten sposób stajemy się państwem zależnym, niezdolnym do obrony swoich interesów - tłumaczyła Czerwińska.
Odrzucona przez prezydenta ustawa trafi teraz do ponownego rozpatrzenia w Sejmie. Nowela wywołała ogromne kontrowersje w społeczeństwie, a przede wszystkim środowisku medialnym. Konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów poniosłaby przede wszystkim Grupa TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Zarząd TVN wydał oświadczenie w tej sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Rafał Trzaskowski żegna powstańców zmarłych w Boże Narodzenie. "Będziemy o Was pamiętać"
Zderzenie dwóch autokarów na S17 pod Otwockiem. Jednym podróżowały dzieci
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: PAP