Goniec.pl
rzad sejm

Piotr Molecki/East News

Rząd planuje wprowadzić nowy parapodatek. Chodzi o użytkowników telefonów na kartę

12 Września 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Jak podaje portal money.pl, PiS szykuje nowy parapodatek. Jeśli wejdzie w życie, zysk Skarbu Państwa będzie liczony w dziesiątkach milionów złotych. Chodzi o środki, które zalegają na kontach użytkowników telefonicznych kart prepaid - czyli tych niekorzystających na co dzień z abonamentu. Po pewnym czasie, kiedy nie upomnimy się o zwrot pozostałych na karcie pieniędzy, te trafią do Skarbu Państwa.

Polaków, którzy korzystają z telefonów na kartę, jest ponad 15 milionów. Zwykle, kiedy porzucamy numer lub długo z niego nie korzystamy, nie przejmujemy się pozostałymi na koncie środkami. Zawsze możemy skierować do operatora prośbę o ich zwrot na konto. Nowy parapodatek zakłada, że gdy o tym zapomnimy, pieniądze przepadną na dobre.

Maria Mendiola

Nie żyje piosenkarka Maria Mendiola, Polacy nucili jej hit od lat

CZYTAJ DALEJ

Rząd wprowadzi nowy parapodatek?

Wybierając kartę prepaid, zasilamy swoje konto określoną kwotą, którą wykorzystujemy na połączenia i SMS-y. Okres działania usługi jest również sztywno wyznaczony. Wiele osób nie miało pojęcia, że może ubiegać się o zwrot niewykorzystanych środków.

Operatorzy zatrzymują takie pieniądze u siebie i nie ma problemu z ich zwrotem, kiedy klient się o nie upomni po zakończeniu usługi. Kwoty zazwyczaj oscylują w granicach kilku do kilkudziesięciu złotych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje money.pl, od połowy zeszłego roku trwają prace nad ustawą o prawie komunikacji elektronicznej. Ma się w niej znaleźć ciekawy zapis - użytkownik karty prepaid oczywiście ma prawo do ubiegania się o zwrot środków. Kiedy jednak od wygaśnięcia usługi minie sześć miesięcy, te pieniądze przepadną.

Firma nie zatrzyma ich dla siebie, a zostaną przekazane na państwowy Fundusz Szerokopasmowy. W artykule portalu czytamy, że chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych, a nawet, w porywach, o sto milionów złotych.

Czym jest państwowy Fundusz Szerokopasmowy?

Jak czytamy w portalu prawo.pl, celem funduszu "jest wspieranie rozwoju podaży i popytu na nowoczesne usługi łączności elektronicznej oraz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa". Finansowane są z niego takie usługi jak na przykład budowa lub przebudowa sieci szerokopasmowych czy też realizowanie przyłączy komunikacyjnych.

Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, na łamach money.pl negatywnie ocenił pomysł rządu. Jest też zawiedziony, że projekt ustawy jest planowany od roku, a dopiero w ostatnim momencie pojawił się pomysł wprowadzenia parapodatku.

Wygrałbyś główną nagrodę w "Milionerach"? 5 pytań o milion, które zadał Hubert Urbański

Pytanie 1 z 5

Który ssak się nie spoci?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl, prawo.pl

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >