Rząd chce przedłużenia obecnych obostrzeń do 31 stycznia 2022 roku
Rząd pracuje nad przedłużeniem zaostrzonych niedawno obostrzeń. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w poniedziałek pojawiły się nowe projekty. Według dostępnych informacji zmiany mają zostać przyjęte jeszcze w grudniu. W ramach Ministerstwa Zdrowia za opracowanie nowych regulacji odpowiedzialny jest wiceminister Waldemar Kraska.
Pierwszym punktem, nad którym pracować będzie rząd, są te słowa: " w projekcie przewiduje się: 1) przedłużenie do dnia 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego ".
Według wiadomości dostępnych na rządowych stronach, gabinet Mateusza Morawieckiego ma jeszcze w IV kwartale 2021 roku przyjąć dyskutowane obecnie rozwiązania .
Wszystko wskazuje zatem, że do końca grudnia Polacy dowiedzą się, że obostrzenia zostają przedłużone . Jakie jeszcze plany ma w kwestii restrykcji rząd?
Rząd pracuje nad przedłużeniem obostrzeń do 31 stycznia
- Musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne - mówił 7 grudnia Adam Niedzielski. - Konieczne jest podjęcie pogłębienia regulacji, z którymi teraz mamy do czynienia - dodawał minister zdrowia podczas ogłaszania zmian w obostrzeniach.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W poniedziałek rząd opublikował wykaz swoich prac legislacyjnych . Wśród nich znaleźć można projekt, za który odpowiada Ministerstwo Zdrowia . Konkretnie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska .
Chociaż zapowiedziano, że nauka zdalna będzie jedynie tymczasowym rozwiązaniem , to prace rządu wskazują na to, że zamknięcie dyskotek, klubów i ograniczenie wstępu ze względu na limity dla osób niezaszczepionych nie podzieli tego losu. Obostrzenia zostaną przedłużone do 31 stycznia 2021 roku , a ministrowie rozmawiają nad kolejnymi wariantami zaostrzeń restrykcji. Lista jest długa.
Lista prac rządu związanych z obostrzeniami
Projekt przewiduje, że zmodyfikowane zostanie obostrzenie dotyczące wyłączania konkretnych grup osób z ustalonego limitu. Rząd chce stworzyć zapis wskazujący, że przedstawienie certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 będzie miało charakter dobrowolny . Ciężar jego okazania zostanie przerzucony na osobę, która nie chce być wliczana do limitu uczestników danego wydarzenia.
Co jeszcze planuje rząd? Oto lista niektórych z dyskutowanych przez gabinet Mateusza Morawieckiego rozwiązań :
-
doprecyzowanie przepisów dotyczących definicji osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19 przez wskazanie, że status ten będzie przysługiwał osobie, w odniesieniu do której został wykonany podstawowy cykl szczepienia tj. podane dwie dawki szczepionki w sytuacji szczepienia szczepionką dwudawkową albo jedna dawka szczepionki w sytuacji szczepienia szczepionką jednodawkową;
-
dodanie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej;
-
ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50% do 30%), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności ;
-
rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do korzystania z usług hotelarskich , bez wliczania określonego limitu udostępnianych pokoi, o funkcjonariuszy lub pracowników cywilnych Policji i Straży Granicznej ;
-
modyfikację przepisu określającego kolejność szczepień przeciwko COVID-19 w taki sposób, aby szczepionka przeciwko tej chorobie mogła być podawana osobom urodzonym w 2016 roku, które ukończyły 5. rok życia ;
Ogólny cel projektu rząd określi jako " ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2 ".
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: bip.kprm.gov.pl